Ani na třetí pokus se budějovickému Dynamu nepodařilo proniknout zpět mezi fotbalovou elitu. Po slibném podzimu přišlo stejně jako v předešlé sezoně slabé jaro a Jihočeši sezonu skončili ve středu tabulky. Také nad tím se v obsáhlém rozhovoru pozastavuje generální manažer Martin Vozábal, který vedle hodnocení loňské sezony nastínil i plány pro nadcházející období.

V sezoně 2017/18 skončilo Dynamo ve druhé lize na šestém místě. Jak s odstupem několika týdnů hodnotíte uplynulý ročník z pozice generálního manažera?
Hodnotím ho jednoznačně jako neúspěšný, to je zcela jasné. Jsem přesvědčený, že podmínky, které byly týmu poskytnuté, byly na druhou ligu nadstandardní a umístění ani předváděné výkony tomu neodpovídaly. Zvláště pak po zpackaném minulém jaře jsem měl za to, že jsme poučeni a stejné jaro nemůžeme opakovat. Bohužel, stalo se.

Po úspěšném podzimu jste v zimě vyhlásili útok na postup. Co bylo hlavním důvodem toho, že se to nepovedlo?
Kdybych to věděl jednoznačně, tak to pojmenuji. Už v zimě jsem řekl, že po excelentním zápase s Opavou, kdy jsme se dostali na první místo tabulky, jsme poslední čtyři podzimní zápasy nezvládli. V Táboře jsme měli po slaboučkém výkonu zasloužené prohrát, následně jsme doma s Pardubicemi a následně i v Třinci dojeli na špatnou koncovku, a to i přesto, že jsme v obou zápasech byli lepší než soupeři. Poslední zápas s Vlašimí jsme nezvládli herně ani výsledkově a přes Vánoce jsme byli až čtvrtí. Přesto naše postavení v tabulce jasně velelo hlásit se k boji o postup. S velkou pokorou a respektem k soupeřům říkám, že náš tým byl srovnatelný s čelem FNL. Dostali jsme prostor od majitele tým rozšířit o hráče v zimě příchozí. Něco se nepovedlo, něco povedlo, ovšem finální umístění není adekvátní kádru, který zde jaro odehrál. Vím, že nás potkaly karty a zranění, ale s tím se na jaře musí pravidelně vypořádat každý tým.

Martin Vozábal

Na začátku jara tým uhrál jen jediný bod v pěti zápasech. Nestálo už tou dobou sáhnout k nějaké změně (trenér, hráči, jiné…), když byla ještě reálná šance zůstat v boji o postup?
Ano, samozřejmě toto ke sportu a speciálně k fotbalu asi patří. Vedli jsme různé debaty, jak tým nastartovat, co a jak v té situaci pomůže. Jaro jsme začali v Hradci Králové. Ten zápas jsme hráli dobře, ovšem pouze po vápno, měli jsme dvě nebo tři střely na bránu a hráče jsem za to kritizoval, protože na držení míče se nehraje. Ne úplně všem hráčům se to líbilo a možná cítili určitou křivdu. Faktem ale bylo, že jsme z tohoto zápasu nezískali ani bod a hned v úvodu jara jsme na soupeře ztratili.

V zimě jste říkal, že po fotbalové stránce bylo Dynamo na podzim v soutěži nejlepší. Jak se mohla situace na jaře tak změnit, že najednou jsme byli v jarní tabulce skoro na konci?
V zimě jsem říkal, že fotbalově jsme byli nejlepší. Tým byl pohromadě, zdravotně v pořádku, karty nebyly. První varování přišlo po Opavě, kde jsme podzim nedohráli tak, jak jsme měli a konec pokazili. Zápas v Hradci byl fotbalově z naší strany dobrý, ovšem ne v útočné fázi. To, co jsme pak předvedli následně s Olympií a v televizním utkání v Ústí, bylo slušně řečeno hodně špatné. Právě v těchto zápasech jsme ztráceli hromadu bodů a soupeři nám unikali. Ten náš dobrý tým z podzimu jsem poznával až doma s Příbramí, kde jsme ale měli smůlu. Tým hrál výborně a vyžral si to za ty některé odfláknuté zápasy, jako například s Olympíí.

Zdá se, že tým nedokáže zahrát pod tlakem, když jde do tuhého. Může to být způsobené špatnou psychickou připraveností?
Ano, ty důležité zápasy v úvodu jara něco ukázaly. Ať tak nebo tak, někteří hráči dokázali, že ty rozhodující situace a zápasy nezvládají. My se podle toho musíme teď zařídit. Pokud to nezvládají psychicky, pak profi fotbal nemohou hrát jinde a ani tady.

Trenér David Horejš mluvil o tom, že se tým nepodařilo v zimě vhodně doplnit nebo posílit. Souhlasíte s tím?
V tom se úplně neshodujeme. Víme, že máme nějaké možnosti, které jsou, jaké jsou. Víme v klubu, co můžeme a na co máme a naopak na co nemáme. Jsem přesvědčený, že v rámci našich možností, ale i v kontextu FNL, jsme měli tým, který měl skončit do třetího, maximálně čtvrtého místa. Takže moje odpověď je, že v tom se s Davidem neshodneme. Přišli hráči, které jsme chtěli. Vondra, Puchel, Hašek, Nitrianský a Sajčič. Že se něco nepovedlo, to je pravda, ale to je chyba moje a realizačního týmu. Měli jsme mít více informací a předejít tomu. Ta chybovost byla v našem podání velká, což nás vůbec neomlouvá.

Poslední dvě sezony byly hodně podobné – skvělý podzim, bídné jaro. Čím to?
Ano, víme to, tohle nejde přehlédnout. Letošní jaro kopírovalo v některých věcech to loňské. Lépe řečeno v mnoha věcech. Začali jsme jaro špatně loni i letos a tým už nenastartovali. Myslím, že nám chybí více válečníků v týmu. Tým je moc hodný, chybí někdo, kdo kabinu otočí naruby. Všichni mě ubezpečují, že vztahy v kabině jsou skvělé, tým drží pohromadě. Myslím, že právě takový element většího blázna, resp. válečníka, který by ten klid rozboural, tam chybí.

Médii proběhly zprávy o možných změnách na trenérském postu. Jak to vypadá s pozicí Davida Horejše jako hlavního trenéra A-týmu?
Toto jaro samozřejmě přineslo mnoho názorů a myšlenek. Celkově je tady strašně vlivů, které do klubu vstupují. Jak jsem nedávno někde slyšel názor, u nás je velmi složité prostředí vztahově z hlediska historie a navazující současnosti. Ale k otázce. Je potřeba si upřesnit, že pozice hlavního trenéra, odvolání, či jmenování podléhá majitelům klubu. Nikoliv pozici generálního manažera. Po jednání s majiteli klubu trenér Horejš pokračuje ve své práci. Ano, můžeme říci, že s určitým vykřičníkem. Ale k nějakým změnám v realizačním týmu dojít musí tak, abychom nabourali stereotyp u týmu. Končí Petr Skála v pozici trenéra brankářů. Přechází na pozici sekretáře v nově vzniklé klubové akademii. V této pozici bude silný. Místo něj jsme podepsali smlouvu s Petrem Pižanowskim. Ostatní je v řešení.

Co další změny v hráčském kádru? Potvrzeny byly návraty z hostování Haška, Puchela a Vondry. Jak to vypadá s Peškem?
Kádr se řeší, bude na startu syrový, ale budeme na trhu hledat pro nás přijatelné a dosažitelné možnosti. Smlouvu jsme nenabídnuli Milanu Nitrianskému, končí Filip Hašek, Jan Vondra a Erik Puchel. Někteří hráči dostali nabídky na upravené smlouvy i s ohledem na neúspěšné jaro. S některými došlo ke shodě, ale zatím ne se všemi. Příchody řešíme, nějaké hráče opět přivedeme na test. Osobně požaduji prostor pro naše odchovance v přípravě, protože myslím, že ve FNL hrají srovnatelní hráči. Pohyb v kádru bude dle mého po celou dobu přípravy, zejména pak na postech v útočné fázi. Záleží také právě na situaci okolo Jakuba Peška. Konkrétní nabídku máme na stole od jednoho klubu, ovšem ta je absolutně vzdálená našim představám. Ostatní jsou jen dotazy, nikoliv nabídky.

To znamená, že Jakuba Peška nechcete prodávat za každou cenu?
Na jednu stranu cítíme, že samotný Kuba by si angažmá v první lize zasloužil. Za své výkony, které v našem dresu předváděl nejen na jaře. Na druhou stranu je to prostě náš kmenový hráč a jeho přestup přichází v úvahu jen tehdy, pokud přijde adekvátní nabídka pro klub i pro hráče. A taková zatím skutečně na stole není. Což neznamená, že se neobjeví. Zatím ale veškeré kontakty jsou opravdu jen v rovině dotazů, než konkrétní nabídky.

Posílit bude třeba hlavně v ofenzivě. Budete shánět nebo sháníte gólového útočníka či náhradu za Haška nebo Peška?
Ano, náhradu za Filipa Haška hledáme, protože typologicky takový hráč v klubu není. Víme naše možnosti a dle toho hledáme. Nějaké možnosti jsou a řešíme to. Náhradu za Peška zatím nepotřebujeme. Až když by odešel, řekli bychom si, zda v klubu máme typologicky podobného hráče, kterému bychom chtěli dát šanci a nebo zda budeme hledat někoho zvenčí.

Do nové sezony půjdete s brankářskou dvojicí Staněk – Křížek?
Ano, Zdeněk Křížek podepsal novou smlouvu. Pokud si jí někdo zasloužil, tak to byl on. Jindra Staněk měl malinké zdravotní problémy, ale myslím, že bude brzy v pořádku. Do přípravy i do sezony bychom měli jít se stávající brankářskou dvojicí.

Jak je na tom klub po finanční stránce?
Je potřeba rozdělit klub na profi a mládež. Poslední měsíce tvrdě pracujeme na startu nové klubové akademie s názvem SK Dynamo České Budějovice akademie. Zde to vypadá, že za podpory Statutárního města České Budějovice, Jihočeského kraje, ČEZu, FAČR, FCC a menších firem jako jsou McDonald, Wedos, OIG budeme mít kompletně pokrytý rozpočet pro mládež, který přesáhne řádově dvacet miliónů. Samozřejmě o to těžší je to u profi fotbalu, kde nám zásadně chybí generální partner klubu. Velkou pomoc nám dává město České Budějovice, za to mu patří velký dík. Ovšem naše výkony nejsou to, co přivede lidi na stadion. A když jsou lidi, tak i partnery to zajímá. To je jednoduchá rovnice. A proto někteří hráči dostali návrh na nové upravené smlouvy, protože takhle rovnice říká, že mít takové podmínky nemohou.

Ani v této sezoně se počet fanoušků na Střeleckém ostrově příliš nezvedl. Co udělat pro to, aby tomu bylo v další sezoně jinak?
Hrát takový fotbal jako s Hradcem Králové, Opavou či na jaře s Příbramí. Jedině to přivede lidi na stadion.

Bude v příští sezoně cíl postup, nebo opatrnější ambice hrát v horní polovině tabulky?
Na tohle teď odpovídat nelze. Až budeme mít pohromadě kádr, určitě řekneme, co očekáváme od nové sezony a jaké bude zadání.

Jaký bude mít vliv nový formát druhé ligy? Bude těžší postoupit, nebo je to naopak dle vás větší šance?
Může to být těžší. Pokud ale budeme pomýšlet na postup do ligy a následné setrvání v ní, je potřeba ve FNL ukázat velkou sílu. Proto by to znamenalo, že bychom museli druhou ligu vyhrát a nebo uspět v baráži proti prvoligovému týmu.

Ještě na skok k juniorce. Ta neprožila povedenou sezonu. Pro klub to moc účel neplní, že?
Čeká nás poslední rok juniorské ligy. Je to finančně velmi náročná soutěž, zejména cestováním po celé republice. Myslím, že pro nás by byla ideální ČFL jako v minulosti. Nebo případně by byla přínosná například i divize.

Starší dorost se zachránil v celostátní lize v posledním kole. Byl by sestup pro výchovu hráčů komplikací nebo byste si s tím poradili?
Samozřejmě jsme předně moc rádi, že to dorost nakonec zvládl a záchranu vybojoval. Pokud by se tak nestalo, museli bychom na to reagovat a poradit bychom si skutečně museli. Stejně jako si poradily jiné kluby jako Liberec, Jablonec či Bohemka, které nejvyšší soutěž nehrají. Nyní si s tím budou muset poradit třeba Teplice, tedy všechno prvoligové kluby. My to řešit nemusíme, za což jsme rádi.

A celkově v mládeži vám pak udělalo něco upřímnou radost? Nějaký progres, výsledky či práce u nějakého družstva?
Největší radost mi dělá pohled na hráče, kteří prošli posledním rokem regionální akademie, která je pro kluky 14 a 15 let. Je na nich vidět velký progres a připravenost. Na ní se jednoznačně odráží zvýšená práce v tréninku, regeneraci, výživě a celkového přístupu ve výchově. Je vidět, že ta práce má smysl. A já věřím, že stejný smysl bude mít i klubová akademie, která bude regionální předcházet a následně v ní i pokračovat. Budou spolu žít v symbióze.

Když mluvíte o nové klubové akademii... Máte už představu o jejím personálním obsazení?
Z devadesáti procent jsme prakticky u konce. V tuto chvíli už řešíme smlouvy s konkrétními trenéry. Předpokládám, že v nejbližších dnech vše dotáhneme do konce a budeme moci představit kompletní složení a celou strukturu klubové akademie.

Jak jste s tímto obsazením spokojený, splňuje pro start akademie vaše představy?
V případě, že úspěšným koncem dopadnou všechna jednání, která vedeme, tak budeme spokojení. Zároveň ale dodávám, že vždy může dojít k určité obměně, která je přirozená a také reakcí pro případ, že bychom nebyli spokojení. Nelze se nikdy uspokojit. Je potřeba také říci, že veškerá personalistika probíhá ve shodě s Fotbalovou asociací České republiky. Každé jméno spolu konzultujeme. Podmínkou pro práci v akademii je nejvyšší trenérská licence a pokud ji někdo nemá, FAČR musí udělit výjimku. U nás se to stane v jednom případě.

Vy sám startu akademie věnujete velké úsilí. Jak vyplynulo z jejího představení veřejnosti v hotelu Clarion. Znamená to tedy, že váš dříve diskutovaný odchod do pražské Sparty se odkládá a zůstáváte v Dynamu?
V tuto chvíli se skutečně plně soustředím, aby klubová akademie 1. července odstartovala v plné síle. Jsem totiž přesvědčen o jejím smyslu pro celý klub, pro celé Dynamo. Je to velký milník pro rozvoj klubu. Pokud tu práci budeme dělat dobře, výsledky se v budoucnu musí projevit. A co bude v budoucnu se mnou, to se uvidí.