Konečně se dočkají. Již v sobotu odpoledne se opět rozběhne sezona FORTUNA:LIGY a fotbalisté Dynama na vlastním stadionu přivítají Fastav Zlín. Jihočeši se ale v zápase nebudou moci spolehnout na své fanoušky, zápas se totiž odehraje za zavřenými dveřmi bez přítomnosti diváků. „Pochopitelně jsme všichni rádi, že se opět hraje. Neúčast fanoušků nás ale moc mrzí," říká generální manažer Martin Vozábal.

Nejvyšší fotbalová soutěž se přerušila na více než měsíc. Jste rád, že se opět o víkendu rozehraje?
Pochopitelně jsme všichni moc rádi. Bylo smutné sledovat, že se v celé Evropě fotbal hrál a jen u nás v České republice se veškeré sportovní dění přerušilo. Ty důvody přerušení jsou samozřejmě jasné, ale nyní je určitě dobře, že se první a druhá liga opět rozjede.

Na fotbalové týmy teď čeká opravdu velmi náročný závěr roku. Jak je Dynamo připraveno?
To ukážou až samotné zápasy. Dobré bylo, že tým mohl prakticky bez přerušení trénovat. Na druhou stranu jsme poslední zápas hráli 3. října a ta pauza od ostrého zápasu byla opravdu dlouhá. Zatím neznáme úplně přesnou termínovou listinu, ale aktuálně to vypadá, že bychom do konce kalendářního roku měli odehrát devět zápasů. Mimo jiné bychom měli podzim zakončit 23. prosince domácím zápasem proti Příbrami.

Během posledního měsíce se hodně mluvilo také o ekonomických dopadech krize spojené s onemocnění COVID-19. Jak se vynucená pauza projevila na chodu Dynama?
Sice nejsme fabrika, která vyrábí nějaké spotřební zboží a která by byla kvůli pandemii uzavřená. Přesto ty dopady pociťujeme i my. Spousta našich obchodních partnerů se dostala do problémů a to se okamžitě projeví i u nás. Přicházíme o tržby ze vstupného a přerušení sportu má obrovský dopad i na naší Akademii, která musela přerušit svou činnost. Naši malí fotbalisté nemohou společně trénovat, nehrají zápasy a připravují se jen na dálku z domova. Celkově ekonomická situace okolo sportu není vůbec dobrá a my nyní počítáme velké ztráty. Je dobře, že se začne hrát alespoň první liga, to nám ale velké finanční ztráty v tuto chvíli nenahradí.

Je prakticky jisté, že do konce kalendářního roku budou zápasy FORTUNA:LIGY bez diváků. Dynamo odehraje doma na Střeleckém ostrově pět zápasů, o které přijdou především držitelé permanentek. Už jste řešili jejich kompenzace?
Toto je samozřejmě věc, která nás trápí dnes a denně. Stejně jako všechny kluby jsme v létě podlehli dojmu, že pandemie koronaviru skončila a prodávali jsme permanentky. Po loňské úspěšné sezoně jsme jich i přes značnou obavu a zdrženlivost fanoušků nakonec prodali za peníze přibližně tisíc a teď tedy víme, že tu máme tisíc věrných fanoušků, kterým toho budeme hodně dlužit. Vůbec se toho dluhu nezříkáme a budeme se chtít s každým vypořádat.

Máte už vymyšlenou nějakou formu kompenzací?
Na stole máme hned několik návrhů, jak to vyřešit. Je nám jasné, že část fanoušků bude chtít patrně peníze vrátit. I když to pro nás v současné chvíli bude obrovská ekonomická zátěž, budeme muset počítat i s touto variantou. Přesto ale věříme, že velká část našich příznivců bude solidární a že se domluvíme na jiných kompenzacích. V současné ekonomické situaci je pro nás velmi obtížné z kasy vyndat řádově stovky tisíc až miliony korun a vracet je fanouškům. Chápeme, že se fanoušci na zápasy nedostanou a budou ochuzeni. To je naprosto neoddiskutovatelný fakt. Nejsme ale společnost, která pořádá koncerty a po zrušení koncertu může jen tek vrátit peníze. My své zápasy v první lize nakonec odehrajeme a i v době, kdy se zápasy nehrály, byl klub celou dobu v provozu. Náklady klubu na provoz se prakticky nezměnily. Chod klubu se musí celou dobu udržovat v provozu. Stále se musíme testovat, trávník na Střeleckém ostrově musí být skvěle připravený a navíc je teď kvůli vzniklé situaci naprosto jasné, že budeme muset celý prosinec, leden a únor hřiště vytápět. To budou další před sezonou neplánované náklady, které půjdou k milionům.

Jak by tedy měla podle vás vypadat solidarita fanoušků?
Nikoho do solidarity nutit nebudeme. Víme, že lidé v době krize počítají každou korunu, přicházejí o zaměstnání. Přesto ale budeme šťastni, když nebudeme muset všem vracet peníze za jejich permanentní karty. Snažíme se být s permanentkáři v kontaktu. Minulý týden jsme jim rozeslali jako malý dárek ŽenŠen Energy+ od našeho partnera, aby si mohli v této nelehké době posílit imunitu. Pokud by se někdo z fanoušků vzdal svých peněz za permanentku, jsme ochotni tyto finance věnovat naší Akademii, kde bychom je využili například k nákupu tréninkových pomůcek a nebo tréninkového vybavení. Byly by to jasně dané transparentní věci, které by byly pořízené díky solidaritě fanoušků. Navíc samozřejmě počítáme s tím, že bychom solidárním fanouškům věnovali dárky z našeho klubového sortimentu z fanshopu.

Jak bude toto kompenzování permanentkářům rozložené v čase?
V tuto chvíli počítáme s tím, že do konce kalendářního roku budeme hrát bez diváků. Všichni bychom si moc přáli, aby se po Novém roce na fotbal mohlo začít již s fanoušky. Naše současné plánování kompenzací je tak směřované zatím k těm pěti zápasům, které odehrajeme do konce kalendářního roku 2020. Ať už finanční, tak solidární kompenzace, budeme počítat ke konci roku. Pokud by se nahrálo s diváky ani na jaře roku 2021, přišla by pak po skončení sezony druhá vlna kompenzací.

KOMPENZACE PRO DRŽITELE PERMANENTEK
Permanentkáři Dynama mají dvě možnosti, jak si vykompenzovat svou ztrátu za zápasy, kterých se kvůli vládním nařízením nemohou osobně zúčastnit.

1) Budou moci v průběhu závěru roku zažádat o finanční kompenzaci za zápasy, které se na Střeleckém ostrově odehrají bez přítomnosti diváků. Podle očekávaných odhadů by se mělo jednat o zápasy se Zlínem, Bohemians, Plzní, Karvinou a Příbramí. Na začátku nového roku pak bude klub fanouškům v hotovosti vyplácet poměrnou část z ceny permanentky za tyto zápasy.

2) Druhou variantou pro fanoušky bude vyjádření solidarity směrem ke klubu. Fanoušci budou moci mít možnost vzdát se finanční kompenzace. Za ušetřené peníze klub transparentně pořídí nové vybavení do Akademie Dynama a zároveň tito solidární fanoušci dostanou od klubu dárkový balíček.