Pro mnohé to bylo v létě překvapení, když se mladý ukrajinský stoper Dynama Maksym Talovierov vydal na hostování do pražské Sparty, kde sbíral zkušenosti v České fotbalové lize. Nyní je nadějný mladík zpět na jihu Čech a s velkým odhodláním hlásí: „Chci trenérovi dokázat, že mám na to, abych v Dynamu hrál první ligy."

V létě nesmělý mladíček, který raději komunikoval anglicky, udělal za poslední měsíce velké pokroky. V České fotbalové lize hrál za béčko Sparty Praha a prakticky celý podzim patřil ke stěžejním oporám týmu trenéra Václava Kotala. Výrazně zapracoval i na českém jazyce a nebojí se tak ani poskytovat první rozhovory.

K prvnímu vyjádření se dostal paradoxně právě v tréninkovém centru Sparty na Strahově, kde Dynamo hrálo přípravný zápas proti aktuálně čtvrtému týmu prvoligové tabulky. Utkání ale nehodnotil z pohledu sparťana, ale naopak z pohledu hráče Dynama. „Jsem rád, že jsem si mohl zahrát proti A-týmu Sparty. Výsledek nás ale trochu mrzí, protože jsme chtěli vyhrát. Náš výkon byl dobrý, měli jsme i šance, ale bohužel jsme nedali gól. Kdybychom uhráli alespoň remízu, byli bychom určitě spokojenější," krčil po zápase rameny vytáhlý stoper.

Nestává se často, aby Dynamo pouštělo hráče na Letnou na hostování, avšak v případě Maksyma Talovierova šlo o logický krok. Mohl využívat tréninkového zázemí předního českého klubu a hrát za ambiciózní B-tým ve třetí nejvyšší soutěži. Nyní je znovu na jihu Čech a je plný odhodlání. „Cítím se být budějovickým hráčem. Chci trenéra přesvědčit o tom, že mám na to, abych hrál v základní sestavě," říká s jiskrou v oku a vůbec nepřemýšlí nad tím, zda by bylo lepší i pro jaro zůstat v hlavním městě v kádru Sparty: „Smlouva o hostování ve Spartě byla na celý rok, ale Dynamo si mě mohlo v zimě stáhnout zpět, a to udělalo. Teď hraji za Budějky a budu se snažit, aby se nám dařilo. Jsem rád, že mohu za Dynamo hrát. Pokud bych se prosadil, bylo by to určitě lepší než hrát třetí ligu."

Určitě nebude mít problém s přechodem z ČFL do první ligy. Sparta má velké ambice na všech frontách a také ve třetí lize je její B-tým velmi sledovaný. „Navíc jsem během podzimu trénoval i s áčkem Sparty. I když je Sparta velký klub, mohu říct, že v Dynamu makáme stejně. Budeme pracovat a snažit se dělat vše pro to, abychom sezonu zakončili v první šestce," popisuje.

Velkým učitelem devatenáctiletého stopera je zkušený lídr Dynama Tomáš Sivok. „Tomáš je v klubu velkou osobností. Mám se samozřejmě od něj co učit. Hodně mi radí a říká mi, jak bych měl hrát, abych byl úspěšný. Zároveň mi také klade na srdce, abych hodně mluvil a z pozice stopera dirigoval ostatní spoluhráče," říká mladý Max na účet sedmatřicetiletého kapitána Dynama.