Českou fotbalovou reprezentaci ve středu čeká pokračování v Lize národů, kdy se představí na hřišti Skotska. Minulý týden se národnímu týmu podařilo zvítězit na Kypru a poté v Izraeli, kde zářil Lukáš Provod. Exbudějovický záložník se vypracoval v hráče evropského formátu, k čemuž mu výrazně přispělo angažmá na jihu Čech. Jak se mu pod Vodárenskou věží dařilo?

V lednu roku 2019 se na začátku zimní přípravy Dynama hlásili tři noví hráči na měsíční zkoušku. Jedním z nich byl i Lukáš Provod, kterého už zná prakticky celá česká fotbalová veřejnost. Tehdy přišel z plzeňské juniorky, ve které se rozehrával po zranění.

Už v přípravě si vybojoval stálé místo v sestavě a na jaře chyběl jenom v jednom utkání. Dlouho však čekal na první branku v černobílém dresu, která přišla až v derby proti Táborsku. „Užívám si to, všechno vychází na jedničku," pronesl tehdy.

Společně s ostatními výrazně přispěl k dlouhé sérii zápasů Dynama bez porážky a následnému postupu zpět mezi elitu.

I v nejvyšší soutěži Dynamo pochopitelně stálo o služby dynamického mladíka, který svými výkony udivoval i nadále. Skvěle se uvedl ve vítězném přípravném zápase proti Slavii Praha, čímž zjevně udělal první kroky směřující do vršovickému klubu.

Formu si přenesl i do ligových utkání. Ve druhém kole rozhodl o výhře Dynama 2:0 na hřišti Slovácka, kde si připsal gól a asistenci. Trefil se i v Mladé Boleslavi.

Třiadvacetiletý fotbalista zanechal na Dynamu doslova nesmazatelnou stopu...

V osmém kole ještě přispěl k domácí výhře nad Zlínem, poté už se stěhoval do hlavního města. „Lukášovi jsem po zápase v šatně poděkoval za všechno, co pro klub udělal. Byla radost s ním pracovat. Je to poctivý kluk, který si to zaslouží," řekl poté na tiskové konferenci David Horejš.

Ve Slavii se rozkoukal velice rychle. Po čtrnácti dnech poprvé navlékl sešívaný dres a jako střídající hráč se znovu trefil do sítě Slovácka. Tři dny nato nastoupil na San Siru proti Interu Milán. Necelé čtyři měsíce poté, co s Jihočechy slavil výhru na hřišti Třince.

Fotbalová pohádka pro Provoda pokračovala startem proti Barceloně a pokračuje i nadále. Na začátku září si odbyl premiéru v reprezentačním dresu, na Kypru už nastoupil od prvních minut.

Naposledy se zaskvěl v Lize národů na hřišti Izraele. Trávník opustil až v nastavení druhého poločasu a mnoha experty byl označován za nejlepšího hráče utkání. „Musím říct, že zahrál výborný zápas. Poradil si na straně zálohy i na hrotu," chválil ho po utkání trenér národního týmu Jaroslav Šilhavý.

A právě slova trenéra reprezentace potvrzují, že Lukáš Provod je opravdu unikátním fotbalistou. Nemá problém zaskočit na prakticky jakékoliv pozici a stále zůstává nesmírně platným článkem týmu. Chybět by neměl ani proti Skotsku, kde bude znovu uplatňovat svůj talent a poctivou práci.

V budějovickém dresu dohromady nastřádal 21 startů, v nichž nasázel čtyři góly. Na angažmá v jihočeské metropoli ale určitě nezapomene. Protože právě odsud se vyšvihl mezi fotbalovou elitu.

Naposledy se Lukáš Provod představil na Střeleckém ostrově v srpnu v dresu Slavie