V letošním ročníku zatím do hlediště na Střeleckém ostrově mohlo jen 3764 diváků. A vzhledem ke všem opatřením kvůli koronaviru je zaděláno na to, že to bude jedna z nejhorších sezon z pohledu návštěvnosti v nejvyšší soutěži vůbec. Přitom je to 20 let od doby, kdy Budějovice zažily plný dům několikrát, a kdy na fotbal během ročníku přišlo přes 81 tisíc lidí, což bylo nejvíce v samostatné lize. Také je to dvacet let od zápasu, na který dorazilo nejvíce diváků vůbec.

8942

.

To je nejvyšší počet diváků, který zatím v samostatné první lize obsadil tribuny Českých Budějovicích v jednom zápase. Byl to březen 2000. Byla to sezona, kdy se Jihočeši dostali po roční pauze zpátky do nejvyšší soutěže. Po skvělé druholigové jízdě, kdy Dynamo jen dvakrát v sezoně prohrálo, byl v Budějovicích po fotbale velký hlad. Už na úvodní utkání s Drnovicemi stály před pokladnami dlouhé fronty. Kdo chodil na zápasy na čas, ten obvykle úvodní minuty nestihl.

Jako nováček nejvyšší soutěže tehdy Jihočeši rozjeli velkou podzimní jízdu. V bráně byl tenkrát začínající Jaroslav Drobný. V obraně zkušený Pavel Pěnička. V záloze Richard Jukl nebo Martin Obšitník. V útoku pak první ligu zaskočila vozba Tomáš Janda, Ladislav Fujdiar nebo Karel Vácha.

„Na úvod to byl dobrý zápas, hrál se technický fotbal. Vsadili jsme na trpělivost, čekali na chybu soupeře, a ta přišla. Vítězství je pro nás úspěch a motivace do dalších utkání,“ hodnotil první výhru v sezoně 2:0 trenér Pavel Tobiáš. Skvělá forma jeho svěřencům vydržela i po valnou část podzimu. Po devíti kolech byli dokonce na druhém místě tabulky, ale pak se začaly dobré výsledky vytrácet a Jihočeši postupně klesali tabulkou a sezonu pak zakončili až na 14. místě.

Sparta přitáhla rekordní davy

V březnu 2000 se hrál na jihu Čech zápas, na který přišlo nejvíce diváků na jihu Čech v nejvyšší soutěži. Přijela Sparta, která bojovala o titul. Na Střeleckém ostrově jí přivítalo slunečné počasí a zaplněné tribuny. Před zraky téměř devíti tisíc diváků se pak hrál zápas, který dlouho zaváněl senzací. S chutí hrající Vácha se ve 36. minutě na hranici pokutového území zbavil Novotného a na jeho parádní ránu levačkou, která se navíc otřela o pravou tyč, neměl Blažek nejmenší nárok - 1:0. A stejné skóre vydrželo až do poločasu.

Ve druhé polovině ale Sparta rozehrála trochu jiný koncert a během 28 minut dokázal duel otočit a vyhrát 4:1. O všechny čtyři branky se tenkrát postaral Vratislav Lokvenc, který se tak stal historicky třetím mužem, který dokázal dát v nejvyšší soutěži čtyři góly v jednom střetnutí samostatné české ligy. V 51. minutě po nahrávce prostřelil Drobného poprvé, v 60. minutě přidal po centru Svobody druhý gól, v 67. minutě zkompletoval hattrick a v 79. minutě po centru Baranka skóroval počtvrté.

„Stejně jako na podzim mi nezbývá než Spartě pogratulovat k takovému výkonu, který předvedla po přestávce. Chvílemi mi bylo hráčů až líto, zvláště když jsme hráli v deseti. Sparta se dostala do pohody a za naši hlavní chybu považuji, že jsme nechali z obou stran centrovat soupeře na Lokvence. Pokud mu tam padají míče, je skoro neomylný,“ hodnotil utkání trenér Pavel Tobiáš a deník MF DNES utkání popisoval následovně: „Sparťané triumfují. Lokvencovi, který nastřílel čtyři góly, aplauduje i budějovická tribuna. Záložník Jiří Jarošík přibližoval náladu v kabině: Z legrace jsme si říkali - byl to hon na tygry. Nejřív jsme nechali Budějovicím náskok, pak jsme na ně vletěli a přejeli.“

Pro České Budějovice to bylo naposled, co na utkání přišlo oficiálně téměř devět tisíc diváků. O tři roky později šla k zemi východní „plechová“ tribuna, valy na severní i jižní tribuně. Místa na stání začaly nahrazovat sedačky a stadion začal pomalu získávat podobu, jakou má dnes. A tím i nižší kapacitu, která už tu původní nikdy nepřekoná.

Vzpomínka Romana Lengyela

Roman Lengyel
Českobudějovický odchovanec v zimě 2000 přestoupil do pražské Sparty. A ještě na jaře téhož roku na Střeleckém ostrově nastoupil poprvé jako soupeř.

„Ten zápas si pamatuju dobře. Dynamo do poločasu hrálo hodně dobře a se Spartou jsme tenkrát mohli prohrávat o víc. My do poločasu snad nevystřelili na bránu. Diváci hnali Dynamo dopředu. Nevím, jak by to dopadlo, kdyby Vráťa Lokvenc neměl svůj den a nedal po pauze rychle dva góly. Pak přišla červená pro Káníka a Lokvenc ještě přidal další dva góly. Byl to vlastně můj první zápas proti Dynamu, co jsem přestoupil a byl to zvláštní pocit. Byl jsem dost nervózní hlavně na začátku, ale lidi mě přivítali v pohodě a postupně jsem se uklidnil stejně jako celý tým. Dynamo se tenkrát v pohodě zachránilo a ta prohra se Spartou ani nebolela. Byl to trošku boom po postupu a na podzim bylo hlediště každý zápas slušně zaplněné. Řekl bych, že to byl podobný podzim, jako byl v uplynulé sezoně tady, i když kluci teď dotáhli ročník krásně celý.“