Dvě kola před koncem podzimní části letošní sezony získalo Dynamo České Budějovice zajímavou posilu v podobě pravého beka Josefa Laštovky, který naposledy působil v německém Burghausenu. Rychlonohý štírek se okamžitě zapojil do tréninkového procesu s A-týmem a v průběhu minulého víkendu si stihl zahrát i ČFL v dresu rezervního týmu. "Od léta jsem neměl angažmá, takže jsem uvítal jakýkoliv zápas, který jsem mohl odehrát," říká sedmadvacetiletý obránce, který již nyní vzhlíží k nedělnímu důležitému zápasu proti střížkovským Bohemians Praha.

Josefe, jak se událo, že jste se takto narychlo objevil v Českých Budějovicích?
Byl jsem klubem před čtrnácti dny osloven, zda bych neměl chuť jít do Dynama. Chuť jsem měl, protože jsem momentálně neměl žádné angažmá, takže jsem se ani příliš dlouho nerozmýšlel a na nabídku Českých Budějovic jsem kývl.

Můžete nám přiblížit vaší dosavadní hráčskou kariéru?
Ještě jako dorostenec jsem přestoupil z Benešova do Jablonce, tam jsem hrál šest let ligu a to mi hodně dalo. Bylo to tam fajn a rád na to vzpomínám. Potom přišla nabídka z druhé německé bundesligy z Fürthu, jenže tam to nakonec nevyšlo. Proto jsem potom přestoupil také do druholigového Burghausenu, ale tam se klubu přestalo dařit, sestoupili jsme a také to nebylo ono.

Zatímco ve Fürthu jste moc příležitostí nedostal, v Burghausenu jste patřil k základním kamenům sestavy, že?
Je to pravda, v Burghausenu jsem hrál pravidelně a vynechal jsem jen minimum zápasů, a to maximálně kvůli nějaké nemoci. Ze začátku to bylo v pohodě, ale postupem času, jak se přestalo týmu dařit, tak i mé pocity z tohoto angažmá nebyly takové, jak jsem si představoval.

Sice jste pravidelně hrál, ale přesto jste nakonec v klubu skončil..
V létě mi skončila smlouva v Burghausenu, nedomluvili jsme se na podmínkách nové a i když jsem měl možnost jít ještě někam ven, chtěl jsem zůstat už doma. Mám teď totiž rodinu, narodily se nám dvojčata a nechtěl jsem nikde v zahraničí zkoušet nějakou divočinu. Proto jsem od léta čekal, zda nepřijde nějaká nabídka a nakonec jsem skončil tady v Budějovicích (s úsměvem).

Věděl jste, do čeho jdete? Přeci jen Dynamu se v letošní sezoně příliš nedaří..
Samozřejmě jsem nějaké informace měl. Tabulku jsem sledoval a viděl jsem i nějaké ligové zápasy, například ten proti Slavii, kdy Dynamo nehrálo vůbec špatně. Věděl jsem, že jsou tady šikovní kluci a že jejich kvalita určitě neodpovídá momentálnímu postavení v tabulce. Budu moc rád, když se nám podaří spolu s týmem první ligu udržet, kvalitu na to určitě máme.

Co hráčský kádr Dynama, znal jste již z minulosti nějaké své nynější spoluhráče?
Ze současného kádru znám poměrně hodně kluků. S některými jsem hrál a zároveň jich hned několik znám jako protihráče, proti kterým jsem v lize nastupoval. Namátkou znám třeba Tomáše Hunala, Martina Leštinu, Honzu Svátka nebo Tomáše Sedláčka a další. S nějakou aklimatizací tedy nebyl žádný problém a rozhodně jsem nešel nikam do neznáma.

Několik dnů po svém příchodu do Dynama jste nastoupil za béčko v ČFL. Věřil byste si už i na první ligu?
V současné chvíli je asi jedno, kdo v neděli nastoupí nebo nenastoupí. Nejdůležitější je, abychom doma uhráli tři veledůležité body a aby se nám alespoň trochu klidněji přezimovávalo. Na jaře na to pak musíme vlítnout. Co se týká mě, tak určitě jsem uvítal, že jsem mohl alespoň za to béčko nastoupit. Můj příchod do klubu byl hodně rychlý a ta moje pauza bez fotbalu byla poměrně dlouhá, takže jsem alespoň mohl zase získat nějakou herní praxi.

A s jakými osobními cíly jste přišel do Dynama?
Angažmá v Českých Budějovicích beru jako ohromnou výzvu a určitě se chci prosadit a hrát v základní sestavě. V současné chvíli je priorita v tom, abychom dokázali udržet i pro příští sezonu první ligu. Co se bude dít dál, to se pak teprve uvidí..