Jihočeská fotbalová akademie Karla Poborského se významně soustřeďuje na práci s mládeží. Pro tréninky má přichystané výborné podmínky a zázemí. A tak představitelé akademie vyzývají malé fotbalisty: „Pojďte to k nám zkusit!“ Jihočeská fotbalová akademie Karla Poborského je spolufinancována Statutárním městem České Budějovice.

Dynamo, to zdaleka není jen druholigový celek mužů, který je nejvíce na očích. S klubem zároveň funguje i akademie, která spravuje celkem patnáct týmů o různých věkových kategoriích a každoročně láká do svých řad nové zájemce.

Kdy je tedy pro děti dobré s fotbalem začít? „Kolem pěti šesti let, je to ale různé, zkrátka až děcka podobné věci začnou bavit,“ vypráví vedoucí SCM Petr Skála.

Akademie spolupracuje s mateřskými školkami a pořádá každoročně nábory, ale malé fotbalisty rád přivítá v průběhu celého roku. „Vedeme už kategorii předpřípravek dětí od pěti let věku, tedy ještě předškoláků. Úzkou spolupráci máme se ZŠ Grünwaldova, ve které už léta fungují sportovní třídy. Od školy vozí děti autobusy přímo k nám, na Tréninkové centrum mládeže Složiště,“ říká Skála.

Ti úplně nejmenší mají trénink jednou týdně, zahrají si také na hlavním stadionu. Od šesti let cvičí dvakrát týdně a od devíti let přípravkáři trénují třikrát. „U nejmenších dětí se zaměřujeme hlavně na všestrannost, všeobecný rozvoj pohyblivosti a základy atletiky a gymnastiky. Fotbal se dostává do popředí až v dalších letech, kdy se soustřeďujeme na individuální rozvoj hráče. Po přípravkách tedy nechceme, aby hra nějak vypadala jako celek, ale snažíme se, aby se děti rozvíjely individuálně, aby hráč uměl kličku, vést balón,“ vysvětluje šéftrenér přípravek Petr Čížek.

Centrum Složiště patří mezi přední centra v celé zemi, což potvrzuje i bývalý hráč a dnešní obchodní referent Dynama Jaromír Plocek. „Za mě se trénovalo na škvárových plochách s trenéry, kteří měli zastaralé tréninkové metody. Dnešní areál akademie má oproti tomu čtyři travnatá hřiště a plochu s umělou trávou, nafukovací halu s moderní umělou trávou a zázemí pro všechny kategorie. Samozřejmostí je posilovna a regenerační místnost,“ zmiňuje.

Plocek posílá rodičům jasný vzkaz: „Snažte se v této uspěchané době plné pracovních povinností dostat své děti od počítačů zpět na hřiště! Naučí se u nás dochvilnosti, týmovosti, spolupráci i zodpovědnosti. V akademii máme vydaný kodex pro mládež, ve kterém jsou uvedena veškerá pravidla chování na sportovišti. Trenéři mládeže v první řadě dbají na prospěch, docházku a chování všech svých svěřenců ve škole.“

Na co by nalákal dětské zájemce do řad akademie šéftrenér mládeže Skála? „Na krásné prostředí, na krásnou hru, kterou fotbal bezesporu je, na mraky zážitků a dobré, kvalifikované trenéry!“

Na činnosti Jihočeské fotbalové akademie Karla Poborského se výraznou měrou podílí Statutární město České Budějovice, které spolufinancuje tento projekt!