Jihočeši se po devíti zápasech dočkali vítězství a po utkání byli šťastní. "Je to krásný pocit, nic nevzdáváme," shodují se hrdinové pátečního duelu Petr Benát - střelec vítězné branky, a Zdeněk Křížek, jenž se do branky podíval poprvé v sezoně.

Po devíti zápasech jste dokázali zvítězit. Jaký je to pocit?
Je to nádherný pocit. Zase jsme ve hře o záchranu a jsem hrozně šťastný. Všichni už nás odepsali, ale my jsme dokázali, že fotbal hrát umíme a máme znovu o co hrát.

Byl jste hodně nervózní před utkáním?

Zdeněk Křížek
Že by mě to nechávalo úplně klidným, to ne. Ale nervózní jsem nebyl. Tlak na nás je vyvíjený obrovský. Lidé jsou na nás naštvaní a máme jim co vracet. Hlavně kvůli nim bychom chtěli ligu zachránit. S Jabloncem jsme prostě museli vyhrát a bylo to vidět i na hřišti. Nikdo neměl čistý dres, bojovali jsme, takhle to má vypadat.

Kdy jste se dozvěděl, že půjdete chytat?
Trenéři mi to naznačili už v pondělí, kdy se mě zeptali, jestli zvládnu odchytat středeční zápas v Písku za farmu a v pátek za áčko. Řekl jsem, že to zvládnu a nedělalo mi to problém. Jsem rád, že jsem mohl chytat, ale musím říci, že s Dáňou (Michalem Daňkem, pozn. autora) vycházíme skvěle. Je to výborný gólman a ta změna nebyla kvůli výkonům, ale chtělo to prostě změnu jako třeba v hokeji.

Teď jste šťastný, ale jak vám bylo po úvodní inkasované brance, kdy jste zase prohrávali?
Bylo mi hrozně. Hráli jsme v tu chvíli docela dobře, ale pak najednou rychlý brejk a prohrávali jsme. Čekal jsem, že vystřelí tvrdě, jelikož měl na to dost času. Ale zvolil technické zakončení a zkušeně mě prostřelil mezi nohy. Naštěstí kluci rychle vyrovnali a pak to Beny rozhodl. Musím všechny moc pochválit, hráli jsme obětavě, padali do střel. To samé musíme předvést za týden na Slovácku. Bojovat na sto procent a urvat body.

Pomohl vám těžký zásah v úvodu utkání, kdy jste čelil střele z velké blízkosti?
Nedovedu si představit, co by se dělo, kdybychom hned na začátku inkasovali. Jablonec nás tam dobře vykombinoval a naštěstí pro mě střílel Vaněk do dobré výšky pro gólmana a reflexivně jsem to vyrazil rukou.

Několikrát jste rozehrál zajímavý brejk dlouhým výkopem. Bylo to nacvičené?
Byli jsme na tom domluveni už před zápasem. Trenéři mi zdůrazňovali, že se hraje na těžkém terénu a že bychom z toho mohli těžit. Několikrát se to povedlo a škoda, že jsme z toho nevytěžili branku. Ale Jablonec má kvalitní obranu a zvládl to.

Série devíti zápasů bez výhry byla frustrující, je to krásný pocit, usmívá se Petr Benát

Jak se změnily vaše vyhlídky na záchranu po tomto vyhraném zápase?
Porazili jsme Jablonec, ale ty dva předchozí klíčové duely jsme nezvládli. Nic nevzdáváme. Věděli jsme, že když Jablonec porazíme, tak se vrátíme do boje o záchranu a soupeřům naháníme strach. Teď jedeme na Slovácko a pokusíme se vyhrát i tam. Série devíti zápasů bez výhry je frustrující a jsem moc rád, že se nám povedlo konečně vyhrát.

Petr Benát

Na hřišti jste se zdáli živější. Bylo to tím, že už jste si řekli, že opravdu nemáte co ztratit?
To nevím. Hráli jsme proti silnému soupeři, který dobře kombinoval a přirovnal bych ho trošku ke Spartě nebo Plzni. Hráli jsme zezadu a povedlo se nám pár rychlých brejků. Sice jsme znovu prohrávali, ale Tábor ještě do poločasu vyrovnal a druhou půli se mi povedlo vstřelit vítězný gól.

Jak se vůbec narodila vaše rozhodující branka?
Kuba Hora mi dal krásný míč za obranu, původně jsem se bál, že budu v ofsajdu, ale ještě jsem se stihl podívat na pomezního a hrát dál. Špit vybíhal, snažil jsem se ho prostřelit a povedlo se. Jestli si na míč sáhl, to opravdu nevím. Hlavní je, že to tam spadlo.

V závěru měl Jablonec tlak, ale branku moc neohrozil. Obával jste se o výsledek?
Oni se uchylovali k dlouhým míčům, které naše obrana v čele s Romanem Lengyelem, jenž nám v Teplicích hodně chyběl, bez problémů odehrávala do bezpečí.

Propočítáváte si, kolik bodů je třeba na záchranu?
Samozřejmě. My si to propočítáváme už asi od podzimu (směje se). Máme nějaké propočty, které nemohou vycházet, když nezvládneme klíčové domácí utkání s Příbramí nebo prohrajeme v Teplicích. Ale zbraně neskládáme, budeme bojovat v dalších zápasech a jsem přesvědčen, že když budeme vycházet z dobré defenzivy, tak z brejků nějaké góly dáme.

Po vstřeleném gólu jsme zase přestali hrát, kroutí hlavou střelec Pázler

Podobně jako na Dukle jste brzy po vstřelené brance inkasovali. Čím to?
Kdybychom to věděli, tak s tím něco uděláme. Do úvodní branky jsme hráli dobře. Kombinovali jsme, dostávali se ke střelám… Pak ale po gólu přestaneme hrát, Budějovice převzaly iniciativu a dostali jsme dva góly.

Váš gól padl po rychlém brejku, který vedl Vaněk. Čekal jste, že vás vyzve ke skórování.
Ondra mi to výborně dal a já jsem pálil na zadní tyč podél gólmana a podařilo se.

Jak moc mrzí dvě prohry v řadě v boji o třetí místo?
Myslím, že na nás neležela žádná psychická deka na začátku utkání. Potřebovali jsme uspět, místo toho jsme znovu prohráli. Musíme se z toho oklepat, ve středu zvládnout pohár a pak doma porazit Plzeň.