Po nedělní rekordní páté výhře v řadě nad Slováckem fotbalisté Dynama České Budějovice volno nedostali. A to i přesto, že první liga má reprezentační přestávku. Naopak dál tvrdě trénovali. V týdnu několikrát i dvoufázově. Cíl měli totiž jasný. Co nejlépe se připravit na poslední čtyři těžká utkání podzimu. „Zasloužené volno hráči dostali v pátek a mají ho i v sobotu. Od neděle už se zase začínáme standardně připravovat na páteční zápas na Spartě,“ říká trenér Dynama David Horejš.

Nesla se třetí reprezentační pauza v jiné atmosféře, než ty předchozí? Hlavně díky dobrým výsledkům, které jste v poslední době uhráli…
Pracujeme pořád stejně jako dřív. Ono je důležité si uvědomit, že před každou repre pauzou jsme dokázali zvítězit, takže nálada byla dobrá vždy. Teď jsme sice vyhráli už popáté v řadě, ale to nic nemění na tom, že se dál poctivě připravujeme a v ničem nepolevujeme.

Ale když se mezi tréninky kouknete na tabulku, je to příjemný pohled, ne? Osmé místo, třiadvacet bodů…
Pohled to je dobrý, ale říkal jsem i klukům, ať na to moc nekoukají. Jsem rád, jak to zatím zvládáme. Těší mě to. To nebudu lhát. Zároveň nás ale čeká ještě hodně zápasů a bude to ještě hodně těžký. Hlavně teď závěr před zimou. Ta poslední čtyři kola. Chtěl bych, aby byl dobrý pohled na tabulku až po sezoně.

Před letošní první reprezentační pauzou jste byli hodně dole. Nejste sami trochu překvapení, jak jste se chytili?
Překvapení bych neřekl. Věřím od začátku sezony, že mužstvo má kvalitu, že na něčem budeme pracovat a přinese to ovoce. Zúročila se nějaká práce. Kluci na sobě makají. Chceme, aby naše hra nějak vypadala. Teď jsme zápasy zvládli. Bylo to navíc podpořené kvalitními výkony a bylo tam i štěstí, které potřebujete. Moc si toho vážím. V Budějovicích se nikdy pětkrát v řadě v lize nevyhrálo. Cením si toho hlavně z toho pohledu, jakými výkony jsme k výsledkům došli. Ukázalo se, že cesta je správná.

U výkonů vidíte stoupající tendenci?
Na některých hráčích je to jasně vidět. Když si vezmete na začátku soutěže Lukáše Havla a vezmete ho teď. Když si vezmete Patrika Brandnera. Ti kluci šli nahoru. Mužstvo i jednotlivci. Teď se zase budu trochu opakovat, ale pomohly tomu i příchody Siviho a Jardy Drobného. Rozdíl oproti začátku soutěže tam je.

Když jsme u těch jednotlivců. Myslím si, že dost lidí překvapil Patrik Brandner. Na jaře ve druhé lize nepatřil ani do základní sestavy a najednou je s Ivanem Schranzem i nejlepší střelec týmu a jeden z klíčových hráčů…
Souhlasím s tím. U Patrika je vidět to, že sázíme na charakter hráčů a zrovna on je skvělej kluk. Přistupoval k té situaci, ve které byl, dobře. Snažil se v tréninku, hodně na sobě pracoval a teď se mu to vrací. Vážím si toho, do jaké formy se dostal. Pro tým je teď důležitý. I on z toho musí mít dobrý pocit a navíc z toho, jak je produktivní. Doufám, že mu forma vydrží co nejdéle, protože to je pracovitý kluk. Ukázal ostatním, kudy vede cesta.

Na začátku sezony pro vás byl důležitým hráčem Lukáš Provod. Je pro vás příjemné zjištění, že se vám ho povedlo nahradit z vlastních zdrojů? Ubong Ekpai ani Dzon Delarge, kteří přišli po jeho odchodu, si místo v sestavě nevybojovali…
Řeknu na rovinu, že od Dzona Delarge jsme čekali víc. Bohužel tam výkonnost, kterou si představujeme, taková není. Když přicházel Ubong Ekpai, čekali jsme, že nám pomůže. Ta jeho noha ale nebyla v takovém stavu, aby se do toho hned dostal. Museli jsme si pomoct sami. Nikde jsme si nestěžovali, hledali jsme řešení tak, aby bylo ideální pro tým. Na pozice útočníků nebo křídel jsme museli dát hráče, kteří tady prošli druhou ligou. A je to dobré. Sestava a základ týmu tvoří hráči, kteří tady první ligu vykopali, což je dobře. Noví jsou v základní sestavě vlastně snad jen Ivan Schranz, Tomáš Sivok a Benjamin Čolič.

Ivana Schranze stavíte na dvou postech. Na hrotu a na kraji sestavy. Kde se vám líbí víc?
Myslím si, že je právě platný na obou postech. Řešíme to podle toho, jak chceme hrát a také podle soupeře. Ivan je použitelný podobně jako Lukáš Provod v různých místech sestavy a je to jedna z posil, která se nám povedla.

Závěr podzimu bude hodně těžký vzhledem k soupeřům, na které narazíte. Co od toho čekáte?
Čekám od toho to, že se na zápasy co nejlépe připravíme. Chceme se na každé utkání připravit tak, abychom v něm mohli uspět. Nic se na tom nemění. Že nás čekají ohromně těžcí soupeři, to víme. Čekají nás zápasy na hřištích Sparty, Slavie a Jablonce, což jsou týmy, které pomýšlejí na nejvyšší příčky. Ukážeme hráčům, kudy vede jaká cesta a budeme chtít podat výkon, který nám bude moct přinést nějaké body.

Z těch čtyř duelů pro vás bude asi nejdůležitější zápas doma s Příbramí. Souhlasíte?
Asi jo. Když to vezmete podle nějakého předpokladu bodového zisku, tak ano. My ale chceme ve všech zápasech bodovat. Nekoukáme ještě na Příbram, ale chceme se co nejlépe připravit na Spartu. S tou jsme hráli už dvakrát. Víme, jak uspět, ale musíme se vyvarovat třeba určitých věcí, které se nám nepovedly v poháru. Víme, že se s nimi dá hrát a bude pro nás důležité, abychom si i na hřišti potvrdili, že to je pravda.