Dvě podobné sezony sehráli českobudějovičtí fotbalisté. Nadstandardní podzim, nepovedené jaro a umístění v horní polovině tabulky. Takové byly ročníky 2016/17 i 2017/18. Ten právě skončený hodnotí hlavní trenér David Horejš. Promluvil o tom, proč nevyšel útok na postup, jestli odejde Jakub Pešek i jak je to s obsazením trenérské židle pro další sezonu.

Sezonu 2017/18 jste zakončili na šesté příčce, jarní boj o postup nevyšel. Jak hodnotíte právě skončený ročník z pozice hlavního trenéra?
Do sezony jsme vstupovali s vědomím, že v soutěži bude řada kvalitních mužstev. Z ligy spadly Příbram a Hradec, k tomu ambiciózní Opava a další velmi dobré týmy. Náš kádr se během léta výrazně omladil a byl nejmladší za poslední roky. Chtěli jsme hrát v horní polovině tabulky a předvádět hezký fotbal. Extrémně se nám vydařil podzim, někteří hráči předváděli výkony až za hranou svých možností. Zabudovali jsme do sestavy vlastní odchovance, což byl také důležitý cíl. Začali pravidelně nastupovat Lukáš Havel či Řezáč se Staňkem, kteří se dostali i do jednadvacítky. Zásadním důvodem úspěšné první poloviny sezony byl fakt, že se nám vyhýbala zranění a neřešili jsme karetní tresty. Pracovali jsme tím pádem s poměrně širokým kádrem, a když byli na lavičce Benát, Kadula, Moravec, Pouček nebo Turyna, tak to dokazuje velkou sílu mužstva. Předváděná hra a pozice v tabulce nás vybídly k tomu, abychom bojovali o postup.

To se ale nepovedlo hlavně kvůli nepovedenému vstupu do jarní části, kdy jste uhráli jediný bod z pěti zápasů.
Chtěli jsme během zimy tým vhodně doplnit a rozšířit, abychom mohli bojovat o postup. S odstupem času můžeme říct, že kromě Filipa Haška se nám to nepovedlo. Navíc se začala kupit zranění, k tomu přišly karty a síla mužstva se oslabila. Vypadli na dlouhou dobu Wermke, Řezáč a Sajčič. Jaro hodně ovlivnil první zápas v Hradci Králové, kde jsme byli lepším týmem, ale inkasovali v 93. minutě. To nás psychicky hodně položilo a padla na nás deka. Tým se během zimy vlastně ještě omladil a několik starších zkušenějších hráčů nedokázalo ostatní strhnout. Pak už to šlo jedno s druhým. Celkově jsme měli uhrát na jaře daleko víc bodů, protože jsme odehráli dobrá utkání se Sokolovem, Znojmem, Opavou, Táborskem či Třincem, ale často nás trápilo zakončení. Těší mě zapracovaní mladých hráčů do týmu, z toho pohledu byla sezona velice úspěšná. Těžko lze skloubit dvě věci – aby hráli mladí a aby se vyhrávalo. V tabulce jsme chtěli skončit výš, ale je třeba si říct, že kvalita a šířka kádru nebyla na jaře taková jako na podzim.

Může být mladý a nepříliš zkušený kádr důvodem toho, proč se nedokázal popasovat s klíčovou fází sezony, kdy se lámal boj o postup? Často jste také inkasovali v závěrech zápasů.
Je to možné. Klíčový byl zápas v Hradci a gól na 1:2 z 93. minuty. Pak se najednou na mladých hráčích projevila nezkušenost, ti starší na začátku jara také nechytli optimální formu. Góly v závěrech zápasů nás trápí už delší dobu. Je to mnohdy i o štěstí, ale když se zápasy lámou, tak je na mladších znát nervozita. Je to přirozené. Pro řadu hráčů šlo o první rok profesionální kariéry, když se to tak vezme. Jindra Staněk odchytal dobrý podzim, ale na jaře to také mnohdy nebylo ono. Ale vždyť on v předchozí sezoně spadl s Třebíčí z MSFL a najednou začal chytat tady. Potřebuje čas, stejně jako ostatní – Havel, Řezáč, Čavoš, Švantner a další. V našich podmínkách si nemůžeme koupit pět hotových hráčů. Musíme si je vychovat. Pro příklad Hradec Králové spadl z ligy a koupil si od nás Fundu za tři miliony. Něco podobného je pro nás naprosto nereálné. Můžeme pracovat se svými hráči, nebo přivést hráče bez smlouvy zadarmo. Příkladem může být Kuba Pešek, jenž přišel z juniorky Sparty jako bezejmenný hráč a za dva roky se vypracoval v jednoho z nejlepších hráčů soutěže.

Dynamo v průběhu uplynulé sezony trápilo proměňování šancí. Jak vyřešit absenci střelce, který by nasázel za sezonu patnáct branek?
Když jsme v zimě vyhlásili boj o postup, tak prioritou bylo přivést gólového útočníka. Na tom jsme se shodli s Martinem Vozábalem. Všechny týmy z horní poloviny tabulky mají střelce, kteří dají přes deset gólů. Hradecký Pázler jich dal dvacet, v Opavě mají čtyři hráče přes deset. A to je plno získaných bodů navíc. Několikrát jsme seděli s Davidem Lafatou, což by byla záruka. Bohužel to nedopadlo, problém nadále trvá. Pokud chcete hrát na postup, tak vaši útočníci musí mít přes deset gólů. Elvis Mashike je náš nejlepší střelec se sedmi góly, ale přivedli jsme ho zadarmo z ČFL a to je obrázek toho, proč jsme neskončili v tabulce výš. Není to výtka k Elvisovi, on udělal za rok obrovský kus práce. Čekali jsme, že Ivo Táborský bude dávat góly, ale nedal jich tolik. Šance jsme měli, ale produktivita nás trápila.

Pomalu přecházíme ke skladbě mužstva na nadcházející sezonu. Už jsou jisté nějaké novinky?
Jak jsem již říkal, těžko si nějakého hráče pod smlouvou koupíme. Proto budeme muset dobře hledat na trhu, protože máme omezené finanční možnosti. Nebo si samozřejmě chceme vychovávat vlastní hráče. Nicméně končí všichni tři hráči na hostování – Jan Vondra, Erik Puchel i Filip Hašek, který chce hrát první ligu. My bychom o něj zájem měli, ale je to hráč Sparty, s tím nezmůžeme nic. Kádr aktuálně čítá čtrnáct jmen, to je málo. Z toho jsou dva dorostenci Šplíchal s Pařízkem. Musíme mužstvo doplnit, s Martinem Vozábalem budeme muset projít možnosti, jaké máme.

Brankářská dvojice Jindřich Staněk – Zdeněk Křížek se měnit nebude?
Věřím, že ne. Jindra Staněk se chytil a na podzim podával velmi dobré výkony. Na jaře i on udělal několik chyb, ale je to pořád mladý gólman. Když nastoupil Zdeněk Křížek, tak tým vždy podržel. Byl u vítězných zápasů a mužstvu dodával klid. Máme kvalitní brankářské duo, ale u Staňka máme problém, že se zranil a údajně mu hrozí i operace, takže uvidíme, jaký bude jeho zdravotní stav. Nicméně Kříža i přes svůj věk patří ve druhé lize stále mezi nejlepší brankáře.

Už jsme nakousli téma Jakub Pešek. Mluví se o zájmu Olomouce, Jablonce či Opavy. Podaří se vám udržet jednoho z nejlepších hráčů týmu i celé Fortuna národní ligy?

David Horejš
Klub chce, abychom zapracovávali mladé hráče do týmu, a pak je případně zpeněžili. Kuba udělal neskutečný progres, pracoval poctivě na tréninku, je to kluk s výborným charakterem. Pro nás jsou nabídky z ligy odměnou za dobře vykonanou práci. Situace má dvě roviny. Pokud by takový hráč odešel, tak my ho nedokážeme nahradit. Koupit si ho nemůžeme a vychování nového bude trvat zase několik let. Na druhou stranu Kuba odvedl v Českých Budějovicích skvělou práci a my mu nechceme bránit v rozvoji. Bude mu 25 let, má nejvyšší čas jít do ligy. Nabídky jsou, nic uzavřeného není, ale počítám s tím, že Kuba Pešek odejde.

Kromě zmíněných odchodů zůstane tým pospolu?
Zatím těžko říct, ale snažíme se budovat tým dlouhodobě, aby si vytvořil svoji tvář a kvalitu. Když to přeženu, tak když by se Roman Wermke nezranil, tak mohl jít do ligy taky. A přišli bychom vlastně o celou ofenzivu. Všechno zlé je pro něco dobré, v tomto případě. Obrovský pokrok udělal také Lukáš Havel, který se na jaře lepšil zápas od zápasu. Uvidíme, může být zájem i o další hráče. Ale co vím od vedení, tak aktuálně je nabídka akorát na Peška.

Médii proběhly spekulace o možných změnách na trenérské pozici u prvního týmu Dynama. Už jste s generálním manažerem Martinem Vozábalem řešili tuto otázku?
To je otázka na vedení. Jestli je s naší prací nespokojené, tak to musí řešit. My jsme se o tom s Martinem bavili, ale jaké budou výsledky, to zatím nevím. My jsme se snažili naplnit předsezónní cíle – hrát nahoře v tabulce, zabudovat mladé hráče. Na jaře jsme měli uhrát víc bodů, to je jasné. Ale přišly karty, zranění a šířka kádru nebyla taková jako na podzim. K tomu jsme dostali s Příbramí gól v 92. minutě, s Varnsdorfem proti nám byla odpískaná sporná penalta dvanáct minut před koncem, s Táborskem jsme měli za stavu 1:0 kopat penaltu. Hranice mezi úspěchem a neúspěchem je tenká. V těchto případech se štěstí bohužel odvrátilo od naší strany. Nyní je na vedení, jak situaci vyhodnotí.

Na každý pád už máte připravený plán letní přípravy?
Letní příprava začne 18. června. Máme naplánované soustředění v Třeboni, přípravné zápasy s Plzní, Příbramí i zahraničními celky. Nyní musíme spíš řešit složení kádru a to hlavně v ofenzivě. Pokud odejdou Hašek s Peškem, tak je to velký zásah. Rádi bychom zapracovali další mladé hráče, ale problém je jejich kvalita. Fotbalisté ročníku 1996, které jsem s panem Skálou trénoval, jsou tři v základu áčka. Ale také jsme skončili tehdy v lize dorostu šestí. Teď hraje starší dorost o záchranu. To se musí brát v potaz.