Béčko Dynama má podzimní část sezony za sebou. Tažení Českou fotbalovou ligou zakončilo ve druhém listopadovém týdnu, minulý víkend ještě mělo na programu zápas v Rakousku. Ještě před porážku se St. Pöltenem, který vládne druhé rakouské lize, hodnotil první polovinu ročníku hlavní trenér Dušan Žmolík. Jeho tým zakončil podzim se třinácti body na čtrnáctém místě.

Trenére, jak první polovinu sezony hodnotíte?
Podzimní část sezóny se nehodnotí vůbec lehce. Lépe řečeno, to, co zazní, může v lidech, kteří neviděli naše výkony, vyvolávat pocit, že se trenér zbláznil. To, co zazní níže, by mělo zaznít spíše od trenéra týmu, jehož tým se nachází v klidném středu tabulky nebo atakuje špici. Náš tým se však nachází v pozici, o které bych měl spíš říkat, co všechno bylo špatně, a jak jsme byli špatní, jak jsme si nevěřili a co všechno musíme udělat jinak, aby se nám jarní sezóna povedla.

Co tím myslíte?
Podzimní sezóna nám nevyšla především výsledkově a důvodem bylo neproměňování šancí, jejichž počet byl extrémní. Gradoval neproměňováním penalt a samostatných úniků. Dostávalo nás to do problémů, kdy soupeř potrestal naši chybu a my spoustu utkání prohráli zcela zbytečně o gól.

Je pravdou, že výsledkově nevypadá podzim z pohledu béčka úplně dobře.
Zaslechl jsem takové hodnocení, že tak špatné béčko tady dlouho nebylo a k tomu bylo dodáno, že je neuvěřitelné, kolik si vypracuje šancí a nedokáže nic proměnit. Tohle hodnocení je přesně pohled fanouška, který chce vidět výsledky a ty my jsme mu nenabídli. Nabídli jsme zajímavý, rychlý, kombinační fotbal s rychlím přechodem a se spoustou šancí. Takový fotbal špatné mužstvo hrát nedokáže. Musím ale dát za pravdu, že jsme byli velice špatní v koncovce. Soupeři se našemu tempu přizpůsobili a ve většině zápasů se hrál oboustranně skvělý fotbal. Ale my jsme bohužel odcházeli nespokojeni s výsledkem.

Jak je s podzimem spokojená kabina?
Kluci nikdy nemuseli v šatně sedět se sklopenou hlavou, protože jejich přístup byl vždy příkladný, stejně jako týmová soudržnost. Celý podzim byla v týmu skvělá atmosféra a ta se přenášela na hřiště. Díky tomu jsme předváděli i v posledních zápasech fotbal, který je zmiňován výše. Místo toho, aby naše psychika šla dolů, kluci dokázali soudržností udržet v týmu skvělou atmosféru, tréninkovou morálku a motivaci. A to se projevovalo v každém zápase.

Mohl se na výsledcích promítnout také fakt, že jste nováčkem soutěže a máte jeden z nejmladších týmů? Třetí nejvyšší soutěž je přeci jen o dost kvalitnější než divize.
Do soutěže jsme skočili rovnýma nohama, s novým mladým týmem. Myslím si, že je to nejmladší tým v soutěži. Naši dva nejstarší hráči jsou ročníku 2000 a musím říci, že se zodpovědností za tým naložili příkladně. Všichni v týmu víme, že máme herní kvalitu na úplně jiné umístění. Každý hráč ví, kde má silné a slabé stránky.

Po posledním zápase, který jste odehráli v přátelském duchu proti rakouskému St. Pöltenu a prohráli jste vysoko 1:7, vás čeká pauza následovaná zimní přípravou. S čím do ní půjdete?
Od zimní přípravy si slibuji, hlavně střelecké probuzení našich hráčů. Chtěli bychom pokračovat v nastaveném směru, zlepšit výsledky, pracovat s detaily našeho výkonu a tím ho posouvat na vyšší a vyšší úroveň. Posouvat jak tým, tak jednotlivce, kterým přeji, aby přišla možnost vyzkoušet si trénink, či tréninky v áčku a dostat tak do vlastních rukou příležitost zaujmout nejen trenéry ale i hráče, kteří v ligovém tymu již působí. Dál budeme pokračovat v budovaní vnitřní týmové komunikace, která je nedílnou součástí naší identity a otevírá nám potenciál nejen fotbalový.

Jak bude zimní přestávka probíhat? Na čem chcete pracovat?
Chceme zapracovat na herních dovednostech. Přes zimu budeme pracovat i na herních situacích, které jsou nebezpečné, ale občas jsme z nich ustoupili, protože jsme zjistili, že z nich nepadl gól a snažili jsme se vymyslet něco jiného. V touze uspět se nám stávalo, že jsme od situací, které přinášely střely, tyčky, penalty a jiné šance utekli k jiným činnostem, které byly daleko složitější. Bohužel si tím projít kluci musí, musí zjistit, že i když nevyjde pátý ani šestý pokus, přináší to nebezpečnou situaci. Je potřeba vytrvat.

Co dál?
Musíme se zaměřit na detaily naší herní struktury, protože náš fotbal přináší chyby a je potřeba, aby náš tým svým postavením bránil už při útočení. V každé situaci. Abychom mohli okamžitě reagovat a nedovolili soupeři nás potrestat zbytečným gólem. Paradoxně jsme z těchto situací gólů moc nedostali, víceméně padly všechny góly po individuálních chybách. Ale chceme se zdokonalovat, abychom kluky posouvali stále dopředu. To je jeden z cílů, který by měla juniorka mít, kterým se trenéři řídíme a který navazujeme na cíle klubové akademie. To je jeden z cílů, který by měla juniorka mít a kterým se trenéři řídíme, a navazujeme tak na týmy klubové akademie. Aby kluci hráli útočný fotbal, uměli obejít hráče, vystřelit, věděli, kde a kam si naběhnout, jak se chovat po ztrátě míče. A aby byli připraveni pro A-tým a mohli si je trenéři vytáhnout. To se nám myslím si podařilo. Několik hráčů do tréninkového procesu nakouklo a nikdy nám je nevrátili s tím, že to je málo. Kluci trénují každý den, jsou na ně kladeny vysoké nároky, právě proto, aby byli připraveni na svou mnohdy jedinou fotbalovou šanci, nejlépe jak jen to je možné.

Co se podle vás na podzim povedlo?
V sezóně se nám podařilo přenést naše trenérské nároky přímo na hráče. Zjišťujeme, že hráči začínají být sami na sebe nároční, a jsou nároční i na své spoluhráče. Dokáží upozornit na věci, které se jim nelíbí a které by měl jejich kamarád zlepšit, aby tým mohl dál fungovat. Do zápasů chodili s velkým očekáváním.

Podzimní část sezony je u konce. Podobně jako u zbytku soutěží se kvůli mistrovství světa dříve začínalo a dříve končilo.
Mě osobně podzimní sezóna utekla strašně rychle. Kdyby se hrálo dál, vůbec by mi to nevadilo. Tým má tolik energie, že nabije každého, kdo je součástí tohoto týmu. Všem, kteří jsou součástí týmu bych chtěl poděkovat. Hráčům, trenérovi, vedoucímu týmu, masérům, fyzioterapeutům, trenérům mládežnických celků, kteří připravují kluky pro dospělí fotbal, vedení klubu za vytvoření podmínek pro kluky, rodičům a fanouškům, kteří podporují hráče a tým.

Jaký bude cíl pro jaro?
Sami sobě a výše zmíněným lidem dlužíme více gólové radosti. Uvědomujeme si to, víme však, že neovlivníme formu soupeřova brankáře, ale můžeme ovlivnit svou práci. To, kolik šancí si vytvoříme a jak moc budeme nebezpeční před branou soupeře. Pokud do svých nohou a na své kopačky dostaneme v koncovce lehkost, věřím, že tento tým da spoustu gólu s zažije s fanoušky spoustu vítězné radosti.