Za sparťanské éry trenéra Holoubka nastoupil ke dvěma zápasům v Evropské lize, čtyřikrát hrál v nejvyšší soutěži, dalších jedenáct startů posbíral v Liberci. Teď se chce dvacetiletý Filip Havelka vrátit do dospělého fotbalu v Dynamu, kde by měl absolvovat roční hostování. Premiéru v černobílém dresu si odbyl v rámci přípravného utkání s Táborskem (1:3).

V úterý ráno byl oznámen váš příchod, ten samý den dopoledne už jste hájil černobílé barvy. Jak se upekl váš rychlý příchod?
Měl jsem jet s juniorkou Sparty na soustředění do Písku. Ale pak přišla od vedení informace, že na soustředění jezdit nemám, že bych měl jít do Budějovic.

Uvítal jste možnost vrátit se zpět do dospělého fotbalu, ke kterému jste přičichl ve sparťanském áčku?
Rozhodně. V mém věku potřebuji hlavně hodně hrát, ideálně v dospělém fotbale. Pokud to vyjde tady v Dynamu, tak to bude super. Druhá liga je přeci jen lepší soutěž, než juniorská liga.

Širší fotbalová veřejnost si vás pamatuje z dob, kdy jste za trenéra Holoubka nastupoval za první tým Sparty dokonce i v Evropské lize. Pak jste se už ale do A-týmu zpátky nedostal.
Hrál jsem zejména díky velké marodce, která tehdy ve Spartě byla. Několikrát jsem v lize naskočil, což mi přineslo cenné zkušenosti. Ale zatím jsem toho v lize tolik nenahrál.

Do vaší českobudějovické premiéry jste naskočil za stavu 0:3 v nezáviděníhodné pozici. Jak se vám hrálo?
V posledním kole minulé sezony jsem se zranil, takže jsem dlouho laboroval s trhlinou ve svalu a dával jsem se dohromady. Spíš jsem si tedy osahal zápasové tempo. Výsledek navíc nebyl příznivý, takže to bylo těžké.

Stihl jste poznat alespoň všechny vaše nové spoluhráče?
Dorazil jsem ráno před utkáním, některé jsem tedy ani neznal. Nicméně s mnohými jsem se potkal ve Spartě nebo v mládežnickém národním týmu, takže jsem v úplně cizím prostředí nebyl.

Zaregistroval jste, že v minulém týdnu Dynamo dokázalo v přípravě Spartu porazit?
Jistě. Koukal jsem na zápas na streamu na internetu. Pro Budějovice jde o velký úspěch, ale na druhou stranu se jedná pořád jenom o přípravu. To samé bych řekl i o přípravě s Táborskem. Každý zápas chceme vyhrát, ale tentokrát se to nepovedlo. Uvidí se až v lize, kdo jak na tom bude.

Prosadit se do kádru a odehrát toho co nejvíce je vašim přáním před novou štací v Dynamu?
Ano, přesně tak. Není to tak, že když jsem ze Sparty a mám něco odehraného v lize, že mám něco jistého. Všichni máme stejnou šanci a s klukama se o ní porveme.

Poprvé jste v dresu Českých Budějovic nastoupil jako střední záložník. Je to vaše stabilní pozice, nebo se rád pohybujete i pod hrotem?
Desítku jsem nikdy nehrál. Moje pozice je spíše šestka nebo osmička.