V sobotu se v centru Českých Budějovic uskutečnil pátý ročník Mattoni 1/2 Maratonu. Popáté stála na startu i štafeta českobudějovického Dynama. Fotbalisté po loňské čtvrté příčce skončili tentokrát na stupních vítězů, v sestavě Jakub Hric, Martin Held, Michal Řezáč a Petr Benát obsadili bronzovou pozici.

Štafetu Dynamáků rozbíhal obránce Jakub Hric, jenž měl největší problémy svého pětikilometrového úseku už na startu. „Než jsem se dostal ze startovního prostoru, tak sem měl na hodinkách tři minuty. Viděl jsem v dálce první Keňany, ti teda vystřelili. Já jsem se dostal přes start a oni už měli pět kilometrů,“ smál se první člen štafety. Hric běžel na půlmaratonu poprvé. „Byl to pro mě moc hezký zážitek. Po celé trati bylo plno diváků, užil jsem si to. Bylo tu super,“ chválil si obránce Dynama, který na svém úseku rozhodně nezklamal.

Jakub Hric a Petr Benát v cíli

Pomyslný štafetový kolík po něm přebíral Martin Held, jenž na poslední chvíli nahradil na startu Zdeňka Křížka. „Běžel jsem i loni a je to pro mě vždy zpestření letního volna. Opět přišlo plno diváků, byli všude,“ přikyvoval mladý útočník, pro kterého nebyl pětikilometrový úsek ničím zvláštním. Na celý půlmaraton by ale potřeboval menší trénink. „Určitě bych se musel předem připravit. Nicméně pro nás jako pro fotbalisty by to mělo být v našich silách,“ myslí si Held.

Na cestu za celkovou bronzovou příčkou nasměroval Dynamo Michal Řezáč. „Samotný běh je každý rok podobný, běžel jsem i loni. Nicméně letos byla jiná trať. Vždycky je příjemné se proběhnout po centru města. Oproti loňsku bylo lepší počasí. Minule bylo hrozné dusno a horko, letos pomohla krátká přeháňka před závodem. Myslím si, že jsme zaběhli dobrý výsledek,“ hodnotí třetí článek fotbalové štafety.

Finiš patřil jednomu z nejzkušenějších z kádru Dynama. „Proč padla volba na mě? Protože mám nejlepší fyzičku,“ vtipkoval kapitán Petr Benát, kterého zdobí výborná fyzička. „Pět kilometrů není moc, ale týden jsem byl v Praze na škole, pak nám začala dovolená, takže jsem dva týdny skoro nic nedělal. Ale nakonec jsem to zvládl,“ hodnotil středopolař černobílých, kterému při běhu pomohlo ideální běžecké klima. „Před závodem byl takový těžký vzduch, po přeháňce to bylo lepší. Já jsem finišoval, měl jsem už trať pročištěnou. Kuba Hric běžel první úsek a než začal předbíhat, tak už byl Na Sadech. Takže nám to trošku zkazil,“ žertoval Benát.

Benát si premiéru na půlmaratonu v Českých Budějovicích užíval. „Po celé trati bylo plno diváků. Bylo to nepopsatelné. Akorát jsem diváky kolem ani moc neviděl, jak jsem měl mžitky před očima. U IGY centra na mě přišla menší krize. Pořád jsem čekal na otočku a ona nepřicházela,“ smál se ještě udýchaný kapitán Dynama, který po trati potkával známé a fanoušky, kteří štafetu českobudějovických fotbalistů podporovali. „Klobouk dolů před všemi, kteří se na maraton vydali. Starší lidé, ženy a i Keňani, to bylo úžasné,“ kvitoval závěrem všechny odvážlivce, kteří se vydali na trať.

Fotbalisty Dynama těšila i vyhraná sázka s hokejisty o sud piva, čímž vrátili Motoru loňskou porážku. „Loni jsme prohráli, to nebylo příjemné. Proto nás těší, že jsme letos vyhráli zase my,“ těší Martina Helda. „Hokejisté nezvládli první úsek. Čekal jsem na předávce a Radek Prokeš přiběhl asi až za patnáct minut. My už si to pak jen hlídali,“ usmíval se Benát.

Výsledky štafet:
1. Běžecký klub České spořitelny A tým01:19:25
2. Vivobarefoot Budějovice- 00:01:24
3. SK Dynamo České Budějovice- 00:05:28
4. CBSPED- 00:06:32
5. Family 2 B- 00:11:59