Dynamo vstoupilo do nové sezony úspěšně. Velkou měrou se o to přičinil také útočník Elvis Mashike Sukisa, který na jih Čech přišel z pražského Vltavínu. Pohnutý životní příběh předurčuje mladého fotbalistu k velkým věcem.

Do Dynama přišel na začátku letní přípravy bez fanfár. Čtrnáct jarních gólů za třetiligový Loko Vltavín sice naznačovalo, že by se mohlo jednat o zajímavého fotbalistu, avšak až po prvních trénincích a přípravných zápasech trenéři Dynama pochopili, jaký potenciál se v hrdém fotbalistovi skrývá.

ELVIS SUKISA MASHIKE
Datum narození: 6. 6. 1994
Národnost: DR Kongo
Pozice: útočník
Výška/váha: 186 cm/80 kg

Hrdost. Přesně tuto vlastnost řadí Elvis Mashike ve svém žebříčku hodnot na nejvyšší místa. Hned po svém příchodu na jih Čech upozorňoval na to, že není z Konga, ale z Demokratické republiky Kongo. Pro neznalé Evropany žádný rozdíl, ale pro Afričana rozdíl obrovský. Demokratická republika Kongo je extrémně chudý africký stát, který se ještě na přelomu dvacátého a jednadvacátého století zmítal v občanské válce, během které zemřelo na pět milionů lidí. Válka je nyní již sice minulostí, ale situace v druhém největším africkém státě je nadále velmi špatná, téměř kritická. “Jsem nejmladší ze sedmi sourozenců. Hned jak jsem začal na Slovensku vydělávat nějaká eura, snažil jsem se je posílat své rodině. Situace je u nás doma taková, že naši lidé často nemají ani co jíst,” říká Elvis Mashike.

Cesta do Evropy

Elvis v posilovně

Právě touha zajistit svou rodinu ho hnala kupředu. Už od dětství na něm bylo vidět, že má cit pro fotbalový míč. Díky velké vůli a odhodlání zatoužil vydat se do Evropy. “V Africe je moc těžké hrát fotbal. Nejsou tam k tomu podmínky. Toužil jsem odejít do Evropy. Poprosil jsem o pomoc mého otce, který prodal byt a za utržené peníze mi opatřil víza. Čekal jsem, že se dostanu do Francie nebo jiné vyspělé země, ale nemohl jsem si vybírat. Dali mi víza pouze na Ukrajinu,” popisuje začátek své strastiplné cesty za štěstím.

Po cestě na Ukrajinu se totiž zdaleka ještě nekonala žádná fotbalová idylka. “Důvěřoval jsem špatným lidem. Z ničeho nic jsem se ocitl v prostředí, kde to pro mě bylo dost špatné. Přespával jsem venku, trpěl hladem. Plakal jsem,” vzpomíná na začátky své cesty. Přes všechny potíže se zajištěním základních podmínek k životu neopouštěl Elvis Mashike svoje sportovní ambice. Trénoval, jak se dalo, a nebál se zaklepat na dveře fotbalové akademie známého klubu Černomorec Oděsa. „Snažil jsem se, ale oni moc nechtěli, abych hrál. Došlo mi, že nemají rádi černochy. Navíc jsem vlastnil pouze studentské papíry. Půl roku jsem studoval jazyky, víc jsem si nemohl dovolit,“ líčí ukrajinskou anabázi.

Odhodlal se k odvážnému kroku. Nastoupil do železniční soupravy a bez dokumentů zkusil překročit hranice západním směrem. Povedlo se. Na Slovensku se opět zprvu nevyhnul osudu bezdomovce, ale potkal jiného muže tmavé pleti a ten ho zavedl k zachránci. „Mým druhým tátou se stal Peter Paška. Postaral se o mě, zlegalizoval můj pobyt. Mohl jsem se vrátit k fotbalu,“ vyzdvihává velký zlom svého osobního i sportovního života.

Z Ukrajiny na Slovensko a pak do Čech

Za pět let strávených na Slovensku prošel třemi stupni ligových soutěží a bojoval o body v několika klubech. Hrál v Seredi (2. a 3. liga) a Galantě (3. liga), Zlatých Moravcích (1. liga), naposledy ve Zvolenu (2. liga). Obstojně zvládl slovenštinu, což mu výrazně ulehčilo komunikaci, když se vypravil dalších pár stovek kilometrů na západ. Stačil půlrok v pražském Vltavínu a jméno Elvise Mashikeho začali skloňovat bafuňáři zvučnějších mužstev. Tip na hbitého útočníka z DR Kongo dostali i trenéři druholigového týmu Českých Budějovic. „Volali, že mají zájem. Chvíli jsem přemýšlel o nabídkách, potom jsem se rozhodl pro Dynamo. Vyzkouším 2. ligu a uvidím, jestli se posunu výš,“ říká odvážně Elvis Mashike, který si konečně užívá profesionálního fotbalu. Díky tomu může zase o něco lépe podpořit svou rodinu v Africe.

Dynamo nebere jako přestupní stanici, přesto je jeho snem zahrát si nejvyšší soutěž a nebo v lepším případě vyzkoušet nějakou věhlasnou ligu v západní Evropě. “Fotbal je můj život. Navíc mám o motivaci postaráno. Vím, že pokud budu na sobě neustále pracovat, budu se dále zlepšovat a pomohu Dynamu, sobě i své rodině,” dodává.

Vstup do Fortuna národní ligy má Elvis Mashike raketový. Ve všech třech dosavadních zápasech byl hodně vidět. Proti Žižkovu ve velké gólové šanci sice neskóroval, avšak ve Vlašimi přihrál na vítězný gól a ve Varnsdorfu jeden gól sám vstřelil a na druhý nahrál. I v samotné hře v poli je pro Dynamo nesmírně důležitý a uspět bude chtít i ve šlágru 4. kola, kdy se Jihočeši střetnou na Střeleckém ostrově s Hradcem Králové, který v loňské sezoně hrál nejvyšší soutěž..