Fotbalové EURO začíná úvodním utkání už v pátek a chybět na něm nebude ani česká reprezentace. V ní budějovičtí příznivci najdou hned dvě jména, která v minulosti působila v Dynamu. Třetí, které se na mistrovství Evropy objeví, je v nominaci slovenského národního týmu. O kom je řeč?
Jaroslav Šilhavý při
angažmá v Dynamu

Jaroslav Šilhavý (trenér)

Necelé dvě sezony strávil v Českých Budějovicích trenér Jaroslav Šilhavý. Do týmu přišel v rozehrané sezoně 2009/2010, kdy přebíral mužstvo na posledním místě po Pavlu Tobiášovi. Nakonec se mu povedlo dovést tým k záchraně a v dalším ročníku skončil s Dynamem na jedenácté pozici. Další angažmá si poté našel ve Slovanu Liberec.

Ke kormidlu národního týmu se dostal v září roku 2018 a ve funkci ho tak čeká první velká akce. Na lavičce české reprezentace už odkoučoval dvacet šest utkání, z nichž v patnácti slavil výhru, pouze jednou jeho tým remizoval a desetkrát prohrál. Za jeho nejslavnější výhru v pozici trenéra reprezentace se dá považovat vítězství nad Anglií v kvalifikaci na EURO 2020, kterou vystřelil Jihočech Zdeněk Ondrášek.

Jakub Pešek

Na začátku roku 2015 přišel na jih Čech a nakonec v černobílém dresu odehrál necelou stovku soutěžních utkání. Rychlonohý Jakub Pešek zanechal v Dynamu výraznou stopu a celému klubu značně pomohl při vzestupu ve druhé lize. V minulém týdnu se vrátil do pražské Sparty, kam přestoupil ze Slovanu Liberec.

V nominaci zmiňovaného trenéra byl jedním z největších překvapení. Zaujal především v kvalifikačním utkání se Skotskem, kdy byl na poslední chvíli povolán a hned při své premiéře se zapsal mezi střelce. Naskočil i do generálky, kterou reprezentace odehrála v úterý proti Albánii.

Ivan Schranz

Přišel do Dynama těsně před začátkem minulé sezony a vypracoval se v obávaného střelce. Za třicet zápasů v budějovickém dresu nasázel devět branek, navrch přidal čtyři asistence a byl jedním ze strůjců úspěšného ročníku Dynama v nejvyšší lize. Po skončení smlouvy odešel do Jablonce a nedávno byl představen jako nová posila pražské Slavie.

Ofenzivně laděný fotbalista se stejně jako Jakub Pešek prosadil hned při své premiéře v národním dresu. V Lize národů střídal ve druhém poločase proti Čechům a snižoval na 1:3. V závěru letošní sezony laboroval se zraněním, ale nakonec ve finální nominaci trenéra Štefana Tarkoviče nechybí.