Konec základní části FORTUNA:LIGY je tu a fotbalisté Dynama stojí před poslední výzvou. V rámci 30. kola totiž nastoupí v neděli v 17 hodin na hřišti Opavy, a pokud by uspěli za tři body, měli by reálnou šanci na posun do skupiny hrající o titul!

SK Dynamo ČB
www.dynamocb.cz

SFC Opava
www.sfc.cz
7. místo (43 bodů)
Postavení v tabulce
16. místo (20 bodů)
46:43
Skóre
14:47
Ivan Schranz (9 gólů)
Nejlepší střelec
René Dedič (4 góly)
Pavel Novák (7 ŽK)
Patrik Čavoš (7 ŽK)
David Ledecký (7 ŽK)
Žluté karty
Pavel Zavadil (5 ŽK)
Karol Mondek (5 ŽK)
Tomáš Sivok (2 ČK)
Červené karty
Pavel Zavadil (1 ČK)
Václav Jurečka (1 ČK)
Jaroslav Svozil (1 ČK)
Jaroslav Drobný (7)
Čistá konta brankařů
Vilém Fendrich (6)
Dynamo ČB - Teplice 3:1
Poslední zápas
Sparta - Opava 2:0

Matematika před posledním zápasem v základní části hovoří naprosto jasně. Jihočeši ztrácejí na šestý Baník Ostrava jediný bod a vzhledem k horším vzájemným zápasům s tímto soupeřem potřebují v konečném účtování získat více bodů, aby měli jistotu šestého místa. Dynamo tak musí v Opavě vyhrát a zároveň musí spoléhat na to, že Baník nevyhraje na hřišti Slovanu Liberec.

Tým Davida Horejše prožívá mimořádnou sezonu, která by se v případě vítězství mohla považovat za jednu z nejúspěšnějších v historii klubu. Pokud by totiž Dynamo vyhrálo, mělo by v konečném účtování základní části na svém kontě 46 bodů, čímž by vyrovnalo historické maximum ze sezon 1993/94 a 1994/95.

Poslední krok čeká na Dynamo v neděli v Opavě. Slezané neprožívají vydařenou sezonu a právě před závěrečným zápasem základní části klesli až na samé dno tabulky. Z devíti jarních zápasů uhráli pouhých šest bodů a aktuálně na vítězství čekají již šest zápasů v řadě. Po víkendovém devětadvacátém kole navíc v klubu skončil trenér Jiří Balcárek, kterého pro závěrečné boje sezony nahradila trenérská dvojice Radoslav Kováč - Alois Skácel. „Původně jsme sem měli přijít nejdřív až po sezoně, ale akceptoval jsem i možnost, kdyby se to tady nepovedlo a spadlo by se do druhé ligy. Samozřejmě po domácím utkání se Slováckem, které se nevydařilo, se tohle všechno urychlilo," řekl na téma nečekaného nástupu do funkce nový trenér Opavy Radoslav Kováč, který chce před závěrečným zápasem základní části sezony svým svěřencům vrátit ztracenou sebedůvěru: „Hlavní je, aby kluci věřili tomu, že to můžeme dokázat a že se v lize udržíme."

To fotbalisté Dynama pojedou do Slezska v dobrém rozpoložení. V minulém zápase s Teplicemi hodili definitivně za hlavu nepříjemnou čtyřzápasovou sérii porážek, když aktuálně z posledních tří zápasů získali sedm bodů. Jihočeši jsou na prahu vyrovnání klubového rekordu v počtu získaných bodů a udělají vše pro to, aby svého cíle dosáhli. „Asi nikdo nepočítal s tím, že kolo před koncem základní části budeme moci přemýšlet o skupině o titul. Nesmírně si vážím toho, jakou jsme ušli cestu. Do zápasu s Opavou půjdeme, stejně jako do každého, s tím, že chceme uspět. Samozřejmě víme, že nás čeká těžké utkání v Opavě, která hraje o záchranu. Odpovídá to tomu, jak je liga neskutečně vyrovnaná a v zápasech rozhodují detaily. Uděláme vše pro to, abychom došli co nejdál," říká trenér Dynama David Horejš.

Pozitivní je, že i před 30. kolem má budějovický trenér k dispozici téměř kompletní kádr. Zranění do zápasu nepustí Ledeckého a možná také Havelku, naopak Mršič s Javorkem byli ve středu již plně k dispozici a spoléhat na ně bude moci Horejš i nyní v Opavě.

Vzájemné zápasy:
Fotbalisté Dynama se s Opavou střetli po rozdělení Československa v první a druhé lize celkem devatenáctkrát. V nejvyšší soutěži hrálo Dynamo s Opavou třináctkrát a lepší bilanci mají Slezané, kteří mají na kontě šest výher, zatímco Dynamo pouze tři. Čtyři zápasy skončily nerozhodně. Poslední vzájemní zápas odehráli oba soupeři v polovině července loňského roku v rámci 1. kola FORTUNA:LIGY. Jihočeši první zápas v první lize po dlouhých letech nezvládli a doma na Střeleckém ostrově prohráli 0:1. Zápas nebyl z jejich strany špatný, avšak doplatili na nulovou produktivitu v zakončení.

Poslední vzájemné utkání – 14. 7. 2019 – 11. kolo FORTUNA:LIGY:
Dynamo ČB - Opava 0:1 (0:1)
Branka: 32. Jurečka. ŽK: Dedič, Mondek, Šulc, Stáňa (OPA). Rozhodčí: Ginzel - Vlček, Hock. Diváků: 4381.
Dynamo: Staněk – Čolić, L. Havel, P. Novák, Kladrubský – Javorek, Havelka (79. Táborský) – Mršić, Mustedanagić (67. Martan), Provod – Ledecký.
Dynamo ČB: Fendrich – Hrabina, Simerský, Svozil, Žídek – Jan Řezníček (57. Šulc), Zavadil – Jurečka, Jursa, Mondek (77. Stáňa) – Dedič (84. Bernadina).

Ostatní zápasy 30. kola:
Slovácko - Sparta14.6. 202017:00
Olomouc - Plzeň14.6. 202017:00
Bohemians - Jablonec14.6. 202017:00
Karviná - Ml. Boleslav14.6. 202017:00
Teplice - Příbram14.6. 202017:00
Slavia - Zlín14.6. 202017:00
Liberec - Ostrava14.6. 202017:00

Utkání 30. kola FORTUNA:LIGY začne v neděli v 17 hodin na Městském stadionu v Opavě a vy jej můžete zde sledovat v online reportáži. Utkání bude jako hlavní rozhodčí řídit Ondřej Pechanec. Na čarách mu budou pomáhat Jaroslav Kubr a Zdeněk Vaňkát.