Liberecký stadion hostil 16. června seminář Komise materiálně technického zabezpečení Českomoravského fotbalového svazu. V jeho programu bylo podrobné hodnocení hřišť týmu Gambrinus ligy, porovnání zkušeností z provozu a přípravy hřišť – nejen hlavních, ale i tréninkových, včetně těch s umělou trávou 3. generace. Za účasti zástupců všech oddílů Gambrinus ligy bylo provedeno vyhodnocení kontrolních návštěv komise na jednotlivých stadionech.
Co se na hřišti zjišťuje a kontroluje? Rovinnost, kvalita trávníku, vodopropustnost, floristické složení trávníku, dojem hraje i celkový vzhled trávníku nebo plocha vyšlapaná u brankovišť. Z jednotlivých kritérií je pak sestaveno závěrečné hodnocení trávníku a ten je zařazen do kategorie od „A“ (nejlepší) po „E“ (nezpůsobilý pro ligu).
Jaký byl výsledek pro českobudějovické Dynamo? Ten nejlepší. Liga se u nás hraje na trávníku kategorie „A“. Namítáte, že pro necelý rok starý trávník (od května do července 2008 se instalovalo vytápění a pokládal nový travní koberec) to nemůže být problém? Jak ukazuje hodnocení stejně starého, respektive nového, trávníku v Edenu i na dalších stadionech, kde mají relativně novou trávu, tak to problém být může. Kvalitou trávníku je na tom Dynamo České Budějovice lépe než Slavia, Sparta či Olomouc.
Liga není ale jen o hlavním stadionu, důležitou částí jsou i tréninková hřiště, kde se připravuje A-tým a kde trénují a hrají své zápasy všechny další mužstva Dynama. Tréninkové centrum mládeže na Složišti je dlouhodobě hodnoceno jako jedno z nejlepších v republice. Počtem hřišť a vybavením jsme na špičce v rámci fotbalové ligy. Čtyři travnaté plochy (ligových rozměrů a výborné kvality), umělá tráva, minihřiště s umělou trávou pro žáky a přípravky, přetlaková hala, kabiny, regenerace. Ale také kompletní „trávníkářská“ regenerační linka a soustavná údržba ploch nás staví na čelo pomyslného žebříčku, kde si konkurujeme s areálem pražské Sparty na Strahově.
Podmínky pro přípravu mají všechny týmy Dynama na velice vysoké úrovni. A důležité je také to, že ani tento standard není považován za konečný. Celé vedení Dynama se neustále snaží pracovat na zlepšování podmínek. Za pomoci Statutárního města České Budějovice i Jihočeského kraje se daří realizovat postupně další části našich plánů. Pracuje se jak na stadionu na Střeleckém ostrově, tak na Složišti a se začátkem nového soutěžního ročníku budete mít šanci výsledku naší práce posoudit i vy.