V sezoně 2003/2004 nastřílel za Dynamo úctyhodných 14 prvoligových branek. Při 29 odehraných zápasech si tak David Lafata udržel téměř bilanci jedné vstřelené branky na dva zápasy. Za což se rozhodně nemusel vůbec stydět. Spíše naopak. Nyní již ale válí za Austrii Vídeň. „Máme za úkol probojovat se do pohárů,“ říká o ambicích aktuálně třetího týmu rakouské ligy jeho útočník.

Nejvyšší soutěž našeho jižního souseda je letos přímo neobyčejně vyrovnaná. První tři týmy mají shodný počet 37 bodů. Vedoucí trojlístek za Sturmem Graz a Salcburkem uzavírá právě Austrie Vídeň. V klubu ale o titulu nahlas příliš nemluví. „Není to naše povinnost,“ říká David Lafata. „Favoritem na ligové prvenství je jednoznačně Salcburk,“ nastiňuje rozložení sil před startem jara.

Lafata David„Naším úkolem by mělo být na konci sezony obsadit pohárové příčky,“ prozrazuje ambice managementu Austrie. Ve Vídni Lafata působí rovný rok. Loni v zimě přestoupil z Jablonce. „Úroveň soutěží je srovnatelná, je to podobné,“ nabízí srovnání. „Akorát materiální zajištění a celkové zázemí je v Rakousku asi lepší,“ dodává šestadvacetiletý útočník.

Olešnického rodáka kromě manželky na zahraničním angažmá doprovází i psí miláček. „Vídeň je velice hezké město, do jeho centra velice rádi zajdeme, ale jinak bydlíme asi deset minut jízdy mimo město,“ vypráví David Lafata.

Austria se těší i velice slušné přízni fanoušků. „Na domácí utkání jich pravidelně chodí sedm tisíc,“ informuje o lidské mase, kterou mají fotbalisté Austrie na Franz Horr Stadionu vždy v zádech. „Na derby s Rapidem je ale pokaždé samozřejmě vyprodáno,“ jedním dechem ještě potvrzuje, že duely s městským rivalem skutečně táhnou.

Téma reprezentace

Největší chvíle slávy si David Lafata bezesporu prožil v září roku 2006. Při své premiéře v národním týmu stačil za posledních šestnáct minut utkání s Walesem vstřelit i dvě branky. Tímto skvostným počinem tak v kvalifikačním utkání rozhodl o vítězství českých barev 2:1.

Na den 2. září 2006 velice rád vzpomíná. „Někdo si přeje zahrát si v reprezentaci celý život a nepodaří se mu to, a mně už se to poštěstilo,“ přemítá se spokojeným úsměvem. Se lvíčkem na prsou pak sice ještě naskočil ve třech utkáních, ale poslední dobou jej reprezentační pozvánky míjejí.

„Tehdy bylo několik hráčů zraněných, a tak jsem dostal šanci,“ tvrdí skromně o svém debutu v Teplicích. Při povídání o reprezentaci působí velice vyrovnaně. „Určitě nejsem nijak naštvaný, že do nároďáku nyní nepatřím,“ potvrzuje. „Nejdříve musím hrát dobře a pravidelně v klubu, pak až mohu třeba přemýšlet o reprezentaci,“ uvědomuje si.

O jeho pokoře svědčí i fakt, že rozlosování blížícího se mistrovství Evropy sledoval spíše se zaujetím fanouška. „Mrzí mě, že Češi nebyli vylosováni do vídeňské skupiny,“ prohodí. „Bylo by to moc fajn, na naše utkání bychom se snadno mohlo podívat. I tak ale některé jiné zápasy určitě navštívím.“

Evropský šampionát, který letos Rakušané hostí spolu se Švýcarskem, v zemi budí velkou pozornost. „Je to určitě znát, žijí tady tím hodně,“ pokyvuje David Lafata. „Myslím, že se organizace chopili velice zodpovědně a určitě turnaj dobře připraví,“ domnívá se.

Obávaný sniper ovšem se zájmem sleduje i českou nejvyšší soutěž. Zejména pak českobudějovické Dynamo. „V klubu jsem působil dlouhou dobu, od jedenácti let, takže ty vzpomínky určitě jsou a Dynamo sleduji.“ Osobně však své bývalé spoluhráče letos při ligových zápasech nepodpořil. „Utkání se s našimi většinou kryjí, takže jsem se do Budějovic nedostal,“ vysvětluje trochu posmutněle.


David Lafata

Narozen: 19. září 1981
Pozice: útočník
Klubová příslušnost: Olešník (1989 - 1992), České Budějovice (1992 - 2001), Jihlava (2002), České Budějovice (2002 - 2005), Škoda Xanthi (2005), Jablonec (2006 - 2007), Austrie Vídeň (2007 - ?)
Zájmy: myslivost

Ligová bilance: 139 zápasů /37 gólů
Reprezentace: 4 zápasy / 2 góly