Fotbalisté Dynama prožili mimořádný rok 2019. Na jaře jednoznačně na prvním místě propluli druhou ligou a na podzim pak celou republiku zaujali výbornými výkony v nejvyšší soutěži. Spokojený tak může být i trenér David Horejš, který se svým realizačním týmem již střádá plány na jarní část sezony.

Jak jste viděl poslední zápas Dynama v Edenu proti Slavii? Nemrzelo Vás, že Dynamu skončila dlouhá série zápasů bez prohry?
Na Slavii jsme se chtěli pokusit udržet naší sérii zápasů bez porážek a to i přesto, že jsme moc dobře věděli, co nás čeká za soupeře. Stál ale proti nám protivník, který měl ohromnou kvalitu a v prvním poločase byl jednoznačně lepší. Slavie se dostala do vedení 3:0 a pak se s tím už dalo těžko něco dělat. Ve druhém poločase jsme se zlepšili, vstřelili jsme i branku, ale i tak jsme v tom zápase na víc neměli.

David Horejš

S celkovým vystoupením vašeho týmu v podzimní části sezony musíte být ale spojen, že?
Kdyby nám někdo po jedenáctém kole, kdy jsme byli poslední, řekl, že ve 20. kole budeme podzim zakončovat na Slavii jako souboj dvou celků s nejlepší formou z posledních deseti zápasů, tak bych tomu asi úplně nevěřil. Naši kluci zaslouží za ten podzim ohromný respekt a ohromnou pochvalu. Nikdo asi ani nedoufal v to, že budeme mít po dvaceti kolech jako nováček třicet bodů. Mne nejvíce těší, že jsme se prezentovali dobrým fotbalem a věřím tomu, že v těchto výkonech budeme pokračovat i na jaře.

Na jaře si na vás soupeři budou dávat určitě větší pozor. Jak navázat na to, aby se Dynamu dařilo i v druhé části sezony?
I když máme za sebou vydařenou část sezony, moc dobře víme, že je stále na čem pracovat. Cílem pro jaro bude určitě to, abychom navázali na podzimní část sezony. V základní části nás čeká deset zápasů, hrajeme pětkrát doma a pětkrát venku, což je samozřejmě ještě slušná porce zápasů. Další zápasy nás čekají i v nadstavbě.

Těšit vás musí určitě to, že vedle získaných bodů je veřejností chválený i herní projev týmu..
Jedna věc jsou samozřejmě získané body, avšak dlouhodobě se k těm bodům dostanete pouze tehdy, když dobře hrajete. Když z osmi zápasů vyhrajete sedm, tak to už asi nebude úplně náhoda. Čtyři roky jsme v lize nebyli, a tak nás asi právem lidi považují za nováčky. O to víc nás těší, že jsme se z tohoto pohledu prezentovali hrou, která snesla určitá měřítka. Spolu s celým realizačním týmem i hráči jsme poslední rok tvrdě pracovali a když pak slyšíme na naší práci chválu, tak nás to hřeje.

Co se dá čekat od jarní části sezony?
Určitě se budeme snažit, abychom tým pro jarní část sezony vhodně doplnili. Jaro bývá vždy oproti podzimu dost odlišné. Navíc přijdou karty, mohou přijít zranění a ten náš současný kádr není tak široký, abychom nějaký větší počet absencí dokázali nahradit. I na jaře budeme chtít fotbal v Budějovicích posunout zase o kousek dál a bylo by skvělé, když by se nám podařilo přivést dva nebo tři hráče do základní sestavy.

Radost vám muselo dělat také to, že byl na podzim v Českých Budějovicích o fotbal zájem, že?
Fotbal v Budějovicích získal opět zvuk. Před rokem nebo před dvěma lety na nás chodilo ve druhé lize pětset diváků a letos na podzim jsme s průměrnou návštěvou přes čtyři a půl tisíce diváků šestí nejlepší v lize. Navíc bylo úžasné sledovat, kolik fanoušků se vydalo na poslední zápas do Prahy na Slavii. Nic takového za svojí hráčskou ani trenérskou kariéru nepamatuji. Nesmírně si toho všeho vážíme a je to pro nás závazek do další části sezony. Zároveň je to pro nás také hnací motor v naší další snaze.

Drobný a Horejš

Zimní pauza bude poměrně krátká. Již za dva měsíce vás čekají další ligové zápasy. Důležité asi bude, aby kostra týmu zůstala po hromadě. Jak to třeba vypadá s případným setrváním brankáře Jaroslava Drobného?
My jsme se prakticky hned po zápase na Slavii rozjeli na dovolené, takže týmu jsem hned po zápase v kabině za celý podzim poděkoval. Je jasné, že někteří hráči, co u nás hostovali, budou v zimě končit. Přesto bych byl moc rád, kdyby tým zůstal z velké části pohromadě. To platí samozřejmě i pro Jardu Drobného. On a také Tomáš Sivok dali celé naší lize glanc. Jsou to hráči, kteří hráli velký fotbal v Evropě a i za národní mužstvo toho odehráli hodně. Oba mají skvělý charakter a nejen pro Dynamo by byla velká škoda, kdyby se Drobas rozhodl už nechytat.

Celkově bude asi hodně důležité, aby tým zůstal po hromadě a aby nedošlo k nějakému rozprodání. Souhlasíte?
To, že nějaký hráč odejde, se samozřejmě může stát. Určitě by byla velká škoda, kdybychom třeba v zimě ten tým rozpustili. To se snad nestane. Jsme ale klub, který musí stavět i na prodeji hráčů. Když odejde jeden hráč, tak se s tím nějak popereme. Ale kdyby odešli třeba tři nebo čtyři hráči, tak by to samozřejmě už problém byl. V úvodu sezony nám odešel Lukáš Provod, který byl pro nás v tu dobu klíčovým hráčem. Sice jsme ho nakonec dokázali nahradit, ale ze začátku to pro nás byla těžká rána, když jsme tam měli šňůru nepovedených zápasů. Proto bych byl rád, když by kádr zůstal co nejvíce pohromadě a aby ti hráči, co si tady za půl roku udělali dobré jméno, zůstali v Dynamu i nadále.

Jaké budou ambice Dynama pro jarní část sezony?
Před sezonou jsme měli za cíl vyhnout se baráži a zajistit si ligovou příslušnost i pro příští sezonu. Určitě nechci schovávat hlavu do písku, mám rád výzvy. Naším cílem pro jaro bude, abychom obhájili pozici, na které se nacházíme nyní. Vždy je co zlepšovat, ale věřím tomu, že jsme schopni se i na jaře držet v té prostřední skupině.