Čtyřiadvacetiletý Marcel Čermák má zkušenosti ze zahraničí a do českobudějovického Dynama přišel na začátku prosince na testy z Příbrami. Odtud si ho trenéři vytáhli, neboť šikovného záložníka dobře znali. Čermák už stihl odehrát jeden přípravný zápas v Rakousku proti Riedu a v minulém týdnu byl jeho přestup dokonán, když podepsal smlouvu na dva a půl roku.

Marceli, představte se nám trochu. Odkud pocházíte a kde jste s fotbalem začínal?
Jsem z Prahy a celý život vyjma tří let jsem žil v Praze. Ty tři roky jsem byl ve Slovinsku kvůli fotbalu. Začínal jsem v FSC Libuš, protože to byl nejbližší klub od mého bydliště.

Kam mířily vaše další kroky?
Z Libuše jsme šli jako celý tým i s trenérem do Sparty Krče. Potom jsem šel do Bohemians a v patnácti letech do Slavie, kde jsem prošel všemi kategoriemi až do áčka, kde jsem byl půl roku, ale vlastně jsem tam spíše jen trénoval. Odehrál jsem pár přátelských zápasů a jedno pohárové utkání. Poté jsem šel na hostování na rok a půl do Žižkova do druhé ligy, odkud si mě vyhlédl slovinský klub Aluminji, tam jsem strávil v první lize tři roky. Pak jsem se vrátil zpět do Česka, konkrétně do Příbrami a teď jsem u vás v Českých Budějovicích.

Zmínil jste zahraniční angažmá. Jaká to pro vás byla zkušenost?
Byla to ohromná zkušenost a asi největší škola do života. Skočil jsem do toho po hlavě a naučil jsem se být samostatný a dva nové jazyky. Fotbalově jsem zlepšil snad úplně všechno, protože když jsem tam přišel, měl jsem pocit, že snad i brankář je na tom fotbalově lépe než já. (smích)

Když slovinskou ligu srovnáte s českým prostředím, jaké jsou ty zásadní rozdíly?
Slovinská liga je hodně technická a hraje tam spoustu mladých hráčů. Oproti české lize je tam menší tempo a méně soubojů. Je to soutěž pro mladé hráče, aby získali sebevědomí a jistotu na míči.

Teď vás čeká nejvyšší česká fotbalová soutěž, kterou jste si ještě nezahrál. Jak se na výzvu těšíte?
Jsem hodně zvědavý, ale musím si s tím poradit. Dynamo je ale skvělý klub a má kvalitní hráče. Přizpůsobím se co nejrychleji, abych co nejvíce pomohl týmu.

Bude pro vás velkou výhodou, že znáte z předešlého angažmá?
Bude to určitě výhoda. Vím, jaký styl fotbalu vyznávají a co po mně budou chtít. V Příbrami bylo jasně nastavené, co se chce hrát a už z tréninků tady je vidět, že ve stejném duchu chtějí pokračovat i tady v Dynamu.

Jak k vašemu přesunu na jih Čech vlastně došlo?
Bylo to celkem rychlé. Po přesunu trenérů do Budějovic mě sami kontaktovali, jestli bych neměl zájem za Dynamo hrát. A já neváhal.

V Budějovicích jste od začátku prosince. Jak se vám v Dynamu zatím líbí?
Jsem tu velmi spokojený. Všichni jsou skvělí, pomohli mi se začlenit. Jak realizační tým, tak samotná kabina.

Znal jste někoho už z dřívějška?
Pár kluků z dřívějších let jsem znal. To mi také dost pomohlo v adaptaci. Brouky (David Broukal) se mnou byl ve Slavii a Penny (Nicolas Penner) měl stejného agenta jako já, párkrát jsme spolu byli na obědě.

Co od angažmá v černobílém dresu očekáváte?
Očekávám, že mě to posune v kariéře směrem vzhůru. Chci pomoct Dynamu hrát skvělý fotbal, který bude bavit lidi. Chci samozřejmě dělat i dobré výsledky a napsat tu nějaký hezký příběh.

Jaké jsou tvé osobní cíle?
Jak říkám, pro mě osobně bude důležité, abych se co nejrychleji adaptoval a usadil se v týmu. Také pomoci týmu svými výkony a zaměřit se na týmový úspěch.