V Turecku si užívá místní kuchyni, a zároveň dotahuje příchod nové posily. Sportovní ředitel českobudějovického Dynama Tomáš Sivok odletěl s týmem na soustředění do země, kde strávil velkou část své kariéry. V rozhovoru popisuje bývalý reprezentant či kapitán Besiktase život v Turecku, dojmy z nové práce, přestup Basseye i proces získávání posil.

V Turecku jste strávil devět let. Je něco, co vám ze života v této zemi chybí?
Asi není nic, bez čeho bych nemohl vyloženě být. Jsem Čech a se životem v Česku jsem naprosto spokojený. Všeobecně ale mají Turci velmi vřelý vztah k fotbalu. Když se vrátím, rychle se to rozkřikne a já pak díky tomu mám určité výhody. Nic tam není problém a každý mi pomůže. Je milé, že si mě pamatují starší i mladší fanoušci. Druhá věc je jídlo, tureckou kuchyni mám moc rád. Každý region má nějaká specifika a kuchyně je tam díky tomu pestrá. S rodinou se sem vracíme každý rok, takže si tu vždycky dávám týden plný tureckého jídla. (smích)

Musíte být při cestách opatrnější, aby se na vás pozornost neobrátila až moc?
Dříve to bylo daleko intenzivnější. My se navíc nepohybujeme v místech, kde se fanoušci shromažďují. Občas se se mnou někdo na ulici vyfotí, ale to je příjemné. Když někam přijdu do restaurace, tak snadno seženu místo a Turci nám se vším pomáhají. Na zápas mě ale auto muselo odvést až do útrob stadionu, jinak bych tam možná ani nedošel.

Profesně prožíváte rušné období. Máte čas si teď v Turecku trochu odpočinout?
To určitě. Ladíme tady příchod jednoho hráče, který je trochu složitější a táhne se to. Chodím se dívat na tréninky a pak s trenéry řešíme složení týmu, abychom byli připraveni na jarní část a kádr byl konkurenceschopný. Odešli dva důležití hráči a chceme je nahradit. Pracuji hodně na telefonu, ale času mám dost. Je to samozřejmě i tím, že tady nemám rodinu, které se v Česku věnuji.

Před pár dny Dynamo opustil Fortune Bassey, který zamířil do Ferencvárose. Vy jste na přestupy koukal celou kariéru jako hráč. Jaké pro vás bylo řešit to z pozice sportovního ředitele?
Hodně mi pomohlo, že vím, jak se ten hráč cítí. S Basseyem jsem hodně mluvil. Přál si posunout se dál a já cítil, že nemá takovou chuť u nás pokračovat, což je logické. Udělal ohromný posun a já ho dávám za příklad profesionála nejen mladým hráčům. Byli jsme v kontaktu s Tomásem Hajnalem, bývalým hráčem Dortmundu či Herthy Berlín, který je sportovním ředitelem Ferencvárose. Sledovali ho dlouho a já mu dával průběžné reporty a zprávy. Fortune se domluvil na podmínkách snadno, pak jsme za kluby řešili peníze. Nějaký čas to trvalo a nebylo to jednoduché, ale nakonec jsme se trefili. Jsem rád, že to dopadlo. Asi nebylo nic, co by mě vyloženě zaskočilo.

Můžete prozradit i jiné země či týmy, odkud byl zájem?
Nabídky byly ze Saudské Arábie či Turecka, což Bassey se svým agentem hned odmítli. Míří do západní Evropy, což se může podařit právě přes klub jako je Ferencváros. Dostane příležitost a může se dostat dál. Takový tým jsme pro něj hledali. Byli tam také zájemci ze Španělska, Belgie, Francie či nejlepší týmy Izraele. Ferencváros byl ale nejrychlejší a Fortune o tenhle klub stál. Mimochodem i v den podpisu se ozvali další dva zájemci. My ale nechtěli být nenasytní. Navíc by to nebylo fér vůči klubu ani hráči. Nepovažovali jsme to za správné. Byli jsme odhodlaní dotáhnout přestup do Ferencvárose.

Podařilo se vám do přestupu dostat i případná procenta z prodeje?
Ano, hodně jsme o to stáli. Můžete dostat jednorázovou větší částku, ale můžete také věřit, že se hráč prosadí i v budoucnu. Pokud Fortune zůstane stejný, sedne mu to, bude mít stejné nastavení a vydrží mu zdraví, jsem si jistý, že to není jeho poslední štace směrem nahoru. Dostali jsme skvělou částku i nadstandardní procenta z dalšího přestupu. Budeme mu fandit, aby šel dál a pro Dynamo to tím pádem bylo zajímavé.

Naznačil jste už i příchod nové posily. Jestliže to je složité, hádám, že jde o jméno ze zahraničí.
Ano, je to fotbalista ze zahraničí. Doufali jsme, že dorazí do Turecka za námi, ale ještě vyřizujeme vízum, aby to bylo v pořádku. Myslím, že nejdéle do 3. února dorazí do Čech a připojí se k nám. Je to stoper.

Zvažujete příchod někoho dalšího?
Uvidíme, jestli budeme řešit ještě nějakou posilu směrem dopředu, asi půjde spíše o hostování. Chtěli bychom nějakého útočníka, v létě nás bude čekat obměna, protože některým hráčům končí hostování. Navíc jsme se zatím nedomluvili na prodloužení s Patrikem Brandnerem. Nabízeli jsme mu vylepšenou smlouvu. Není to asi podle jeho představ, což mě mrzí, ale to je fotbal. Musíme si už teď vytipovat hráče, protože budeme potřebovat minimálně tři posily do ofenzivy. To je pro nás důležité podložit důkladnou analýzou.

Když o tom mluvíte, jak se vlastně zrodil příchod Maksima Matvejeva?
Spolupracujeme se společností 11Hacks, což je datová firma z Prahy. Máme nějaký styl hry, který vyznáváme trenér i já, a do toho se snažíme hledat hráče. Máme na každý post parametry a od našeho partnera dostáváme různá data na základě našich požadavků. Dostaneme tip na několik hráčů a na ty se díváme v širším okruhu lidí. Koukáme se na zápasy, děláme si poznatky a pak se musíme shodnout. Touto cestou jsme šli a chceme jít i v budoucnu. Kromě dat je pro nás důležitý i charakter, s čímž souvisí například adaptace a motivace. V případě Maksima Matvejeva by to neměl být problém, máme reporty od trenérů, kteří s ním pracovali.

V Turecku jsou s vámi i hráči z akademie. Uvidíme některá jména na jaře v lize?
Samozřejmě chceme, aby u nás hráli mladí fotbalisté. Musí si to ale zasloužit. Ti kluci, již tu jsou teď, jsou hladoví a chtějí být úspěšní. Mají i dobré charakterové vlastnosti. Dostali od nás v listopadu speciální program, aby byli připraveni na lednovou přípravu. Za příklad si musí vzít Basseye a Talovjerova a je potřeba, aby se chtěli posouvat dopředu. Nedokážu říct, jestli všichni zůstanou v kádru. Musíme si pak sednout a vyhodnotit si to. Kdo si to zaslouží, příležitost určitě dostane. Někdo zamíří na hostování například do druhé ligy a šanci může dostat později.

Dá se shrnout, co vám zatím nová role sportovního ředitele dala?
Nechci hodnotit sám sebe. Určitě ale nechci být ten funkcionář, který hráče bere jako kus masa. Jednám s nimi narovinu a říkám jim i nepříjemné věci. S Páťou Brandnerem teď třeba řešíme nový kontrakt, je to složitější, protože jsme spolu hráli, ale vše říkám napřímo. Díky nové práci jsem poznal spoustu nových lidí. Jezdím hodně do Prahy, a zároveň chci být na trénincích či při hodnocení zápasů. Mým cílem je být maximálně v obraze. Snažím se také, aby akademie spolupracovala s A týmem. Soustředím se i na budování pozice na funkcionářském poli. Máme dobré vztahy se Spartou i Slavií, hrají se u nás zápasy reprezentace U21 a teď doufáme, že u nás bude hrát Anglie. Je toho hodně, a zároveň vím, že se ještě mám co učit. Také se pochopitelně při tom všem snažím věnovat rodině.

Hledáte inspiraci i v zahraničí?
Snažím se, ale doba je náročná. Jsem z toho covidu už jako všichni unavený. Měl jsem domluvené stáže v Dortmundu a Salcburku, ale oboje jsem musel zrušit. Teď jsme skrz Jardu Drobného řešili stáž v Bayernu, ale to taky koronavirus zkomplikoval. Je složité se někam dostat, ale chci cestovat a vidět ta místa a procesy na vlastní oči a mluvit s lidmi. Ted jsem měl možnost jet se Slavií na mládežnický turnaj v akademii Legie Varšava, kde jsem mluvil s lidmi z klubu. Chtěl bych těch stáží zažít víc a přivést některé zkušenosti a prvky ze zahraničí k nám.