Přesně 1. července zahajuje oficiálně provoz nová klubová akademie Dynama České Budějovice. Velký fotbalový projekt vznikne za podpory Fotbalové asociace České republiky, Statutárního města České Budějovice, Jihočeského kraje a dalších partnerů. Díky akademii dojde k výrazné profesionalizaci fungování fotbalové mládeže na jihu Čech.

O významnosti projektu svědčí fakt, že na území české republiky bude aktuálně fungovat pouze deset podobných klubových akademií. Vedle Českých Budějovic mají klubové akademie také v Plzni, Teplicích, Praze (2x), Jihlavě, Pardubicích, Brně, Olomouci a Ostravě. Hned osm prvoligových klubů ve svých městěch statut klubové akademie nezískalo. Dynamo díky své připravenosti naopak úspěšné bylo a vše tak může chystat na start chodu akademie. "Přípravám akademie jsme věnovali několik měsíců. Dělali jsme vše pro to, abychom splnili všechny požadavky, které Fotbalová asociace České republiky měla," říká výkonný ředitel akademie Martin Vozábal. Dynamo dokázalo splnit podmínky právě díky své připravenosti. Jedná se zejména o vybudovanou infrastrukturu jako ubytovací kapacity, tréninkové prostory či zajištění partnerských škol.

V Jihočeském kraji už úspěšně funguje Regionální fotbalová akademie (dále RFA) Jihočeského kraje, která se věnuje kategorii U14 a U15. Její existence byla podmínkou pro vznik klubové akademie, ve které budou vyrůstat děti od 6 do 19 let. Klubová akademie tak cíleně připravuje děti od 6 let do 13 let pro přechod do RFA FAČR, odkud se ve věku 16 let vrací zpět do klubové akademie.

SK Dynamo akademie

Velkým přínosem nové klubové akademie bude především profesionalizace všech mládežnických kategorií. Profesionalizace mládežnických kategorií v Akademii přinese prospěch i dalším fotbalovým klubům v Českých Budějovicích a okolí, do kterých budou nejen proudit fotbalisté z profesionálního systému Dynamo Akademie, ale její profesionální trenéři budou koncepčně provádět také ukázkové tréninky v klubech a oddílech v celé spádové oblasti akademie.

Velkým přínosem pro klubovou akademii Dynama bude také to, že jejím technicko-sportovním manažerem bude Tomáš Maruška, který v minulých letech působil ve fotbalové asociaci jako manažer pro regionální a klubové akademie. Bývalý dlouholetý hráč Dynama se tak vrací po několika letech zpět domů. "Na práci v akademii se moc těším. Naší hlavní snahou bude, abychom pro Dynamo a pro celý jihočeský kraj vychovali co možná nejlepší fotbalisty a také dobré lidi, kteří budou poté moci dál předávat své zkušenosti," říká Tomáš Maruška.

Velkou osobností a tváří akademie bude také odchovanec jihočeského Olešníku a bývalý hráč Dynama i Sparty Praha, útočník David Lafata. Ten se po konci profesionální kariéry rozhodl pro návrat domů na jih Čech. V akademii Dynama bude vykonávat funkci dovednostního trenéra. "Celý projekt akademie je parfektní věcí. Dříve tento systém u nás fungoval, ale později se od toho ustoupilo. Společně s Tomášem Maruškou jsme tím prošli a jsme přesvědčeni o tom, že to neslo ovoce. Proto nás těší, že se to znovu obnovilo a chtěli bychom, aby věci, které přinášeli trenéři nám, jsme měli možnost zprostředkovat našim budoucím svěřencům," těší se na novou roli rekordman v počtu nastřílených prvoligových gólů.