Když se člověk podívá na aktuální soupisku českobudějovického Dynama, je hned jasné, kde by mužstvo potřebovalo doplnit stavy. Trenér David Horejš totiž disponuje z útočníků jen Richardem Kalodem a Milanem Jurdíkem, jehož přestup ze Sparty ještě není posvěcen. A tak klub testuje plzeňského mladíka Daniela Černého, který už si odbyl premiéru v černobílém dresu v přípravě proti Znojmu.
Daniel Černý v dresu Dynama

Dalším fotbalistou, který se pere o českobudějovický dres, je jednadvacetiletý útočník Daniel Černý. Kmenového hráče plzeňské Viktorie oslovil generální manažer klubu Martin Vozábal, s jedním z nejlepších českých klubů dohodl prozatímní test. Černý naskočil v základní sestavě na hrotu útoku hned v prvním přípravném duelu ve středu proti Znojmu. Gólově se neprosadil, přestože se snažil o aktivitu a i vypálil.

Daniel Černý začínal kariéru v aktuálně divizním SK Plzeň, od mladších žáků pak působí v hlavním plzeňském klubu, tedy „Viktorce“. Pak důrazný forvard odešel na hostování do druholigového Žižkova, kde zažil hlavní část stávky hráčů pražského klubu. „Tam se neplatilo. Kluci třeba před nedělním zápasem s Mostem nešli celý týden trénovat, šlo se až v sobotu. Na Žižkově jsem zažil opravdu všechno,“ vzpomíná s úsměvem. Na podzim loňské sezony působil mistr ligy z roku 2013, kdy nastoupil v dresu áčka Viktorie Plzeň na jednu minutu proti Jihlavě, ve Slezsku. V dresu Třince naskočil do čtyř zápasů, jednou skóroval. Jinak pálil za třetiligové Domažlice, farmu úřadujícího mistra.

V červenci dvaadvacetiletý mladík už dvacetkrát oblékl reprezentační dres, vstřelil při tom pět branek. Vždy se však jednalo o mládežnické národní výběry. Černý se dokonce zúčastnil mistrovství světa hráčů do 17 let, které se konalo v roce 2011 v Mexiku. „Potkal jsem se tam s Jindrou Kadulou a Romanem Wermkem,“ doplňuje.

Kmenový hráč Plzně už naplno ochutnal nabitý první tým a obrovskou konkurenci v něm. „Už třikrát jsem s áčkem absolvoval přípravu, nikdy jsem ale v kádru nezůstal. Loni při velké marodce jsem odehrál hodinu semifinále poháru proti Mladé Boleslavi. A k tomu zmiňovanou minut v lize,“ vypočítává s úsměvem Daniel Černý.

Jeho cíl pro zkoušku pod Černou věží je jasný. „Vím, že Budějovice shánějí útočníka. Chci se na své zkoušce poprat o místo v kádru a pomoci mužstvu. Věřím, že se mi to podaří a budu dávat góly,“ uzavírá Černý, který během letní pauzy doléčoval zranění z tvrdých třetiligových bojů. Na horké půdě v Jirnech měl po zákroku soupeře uštípnutý kus kosti na noze.

V příští sezoně čeká na Dynamo Baník Ostrava, Prostějov nebo Žižkov (23.6.2016)

Přestože Dynamo má za sebou pouze jedno přípravné utkání, už zná los druholigové soutěže. Jihočeští fotbalisté se ve Fotbalové národní lize mimo jiné poprvé utkají s Baníkem Ostrava, který v loňské sezoně spadl po dlouhých padesáti letech z nejvyšší české soutěže.