SK Dynamo České Budějovice | Historie | Vznik klubu

Vznik klubu

V Českých Budějovicích se začala hrát kopaná již v roce 1898. Byl to tehdy člen stolní společnosti p. J. Ašenbryl, který v roce 1898 přivezl první míč do Českých Budějovic. Společnost se scházela v kovárně u Folbrechtů a holdovala převážně cyklistice. Přivezení prvního míče dalo podnět k ustavení dvou fotbalových družstev, která hrála většinou proti sobě v rámci Sportovního kroužku Č. Budějovice. V tomto období teprve kopaná začala pronikat do naší republiky a nejinak tomu bylo i v Českých Budějovicích, kde začátky byly opravdu těžké. Pro vývoj kopané udělal hodně pan Loffler, který přišel do Českých Budějovic v roce 1903. Svolal zájemce a v roce 1905 založil první fotbalový klub, který nesl název: První Atleticko - fotbalový klub (AFK) České Budějovice. Rekvizity měl každý hráč vlastní, klubové byly pouze dva míče a hustilka. Nejprve se hrálo v zahradě Českého akciového pivovaru, pak porůznu na loukách. Tréninky se konaly za Franckovou cihelnou u Křížku poblíž židovského hřbitova. V roce 1908 bylo v klubové pokladně 18,30 K, a za 11,20 K se koupily stulpny rudé barvy pro 12 hráčů.

První sjednaný zapas byl sehrán v roce 1905 v Táboře. Byl to zároveň první meziměstský zápas. Zajímavostí bylo, že se hrálo pouze v sedmi (brankář, jeden obránce, dva záložníci a tři útočníci). Hřiště mělo rozměry 70x30m. České Budějovice byly poraženy 7:1. Ale již o rok později, po intenzivních trénincích a soustavné přípravě porazily stejného soupeře 4:2. Na zápasy se jezdilo žebřiňákem p. Čadka za 14K. Již tehdy mělo mužstvo mnoho příznivců, kteří na zápasy jezdili s nimi. O takovém zájezdu mluvilo se v superlativech ještě půl roku. Ostatní neděle byly vyplněny zápasy s mužstvem gymnasia, učitelského ústavu, vojenskou XI, reservou klubu a místním rivalem DFC Budweis. se kterým klub býval vždy v nejlepších stycích. Tyto zápasy byly zlatým hřebem sezóny a opakovaly se čtyřikráte do roka se střídavým vítězem. V tomto období bylo mužstvo zesíleno hráči: Wagnerem, Čivišem, Ptáčkem, Švagrovským, Muchem, Kratochvílem, kteří konají zde vojenskou službu. Byli to vesměs členové pražských klubů a seznam soupeřů v těchto letech vykazuje větší pestrost oproti předcházejícím létům. Budějovice uvítaly SK Plzeň, Viktorii Plzeň, vítěze nad AC Spartou Český lev Plzeň, Spartu Plzeň, Benešov, Tábor, Strakonice, Písek, Třeboň atd. Vrcholem sezóny byl v roce 1913 zájezd mužstva pražské university, které se skládalo z vynikajících hráčů pražských klubů, ve kterém hrál též později u nás populární Pepa Šimek. Hosté po krásném a fair boji zvítězili 2 : 1. Zápas získal fotbalu další příznivce, což uvítal nejvíce pokladník, jehož úkol nedá se srovnati s pokladníkem dnešní doby. Musel s buřinkou nebo kloboukem obíhati neohrazené hřiště a co nejzdvořileji žadoniti o vstupné. Dvacetihaléřové vstupné, zvýšené při vzdálenějších soupeřích o desetihaléř nenalézalo u návštěvníků dosti pochopení. Rok 1914 možno nazvati rokem úspěchů. Mužstvo v sestavě Formánek, Wágner, Kabourek, Šimek, Chalupa, Bumerl, Civiš, Schrabal, Dvořák, Selinka, Tourek, není vůbec poraženo v jarní sezóně. Jednání o pronájmu pozemku pro hřiště jest ve stádiu uskutečnění.

Podle análů byl v tomto roce AFK České Budějovice přejmenován na AFK Viktoria České Budějovice, a to jak se uvádí se stalo z finančních důvodů.