Hráči SK Dynamo České Budejovice "B" porazili na domácím hřišti hráče FC Chomutov v poměru 2:0, o osudu utkání rozhodli krásnými góly Kaňák a Rakovan.

Zápas druhého kola České fotbalové ligy byl dnes k vidění na SCM Složitě v Českých Budějovicích, kdy své síly poměřili hráči domácího rezervního týmu SK Dynamo České Budějovice “B“ a hráči FC Chomutov. Do začátku utkání vstoupili o něco aktivněji chomutovští, snažili se hodně běhat a bojovat o každý míč. Již ve 4. minutě se střelou z velké dálky prezentoval hostující Sigmund, s jeho střelou však Křížek neměl žádný problém. To o dvě minuty později se urodila zajímavější šance, kdy z hranice pokutového území domácích centroval Smola, na zadní tyč si naběhnul Čonka, ale svou hlavičku poslal jen do boční sítě branky. V desáté minutě v osobním souboji zaváhal Nitrianský, ztracený míč ukořistil Vait a pelášil s ním před domácí branku, jeho přízemní přihrávku do malého vápna však vystihl gólman Křížek. Hosté se snažili kombinovat zejména po své pravé straně, dlouhé balóny na rozběhlé spoluhráče posílali zejména Vait a Čonka.

Domácí fotbalisté se do tempa dostávali pomaleji, až ve 13. minutě se do vážnější šance probojoval Dobal, hezky si nejprve obhodil statického chomutovského obránce a poté se dral do šestnáctky, do zakončení se však nakonec nedostal. To v 19. minutě způsobil Kaňák před brankou soupeře větší poprask, nejprve se v zajímavé pozici dostal k míči po nenápadném centru a situaci řešil rychlou střelou, kterou brankář hostů Zaťko likvidoval jen s obtížemi. V téže minutě hledal Stráský zajímavou přihrávkou opět Kaňáka, tomu však chyběl krok dva, aby se s míčem ocitl sám před soupeřovou brankou. Domácí hráči pochopili, že pokud chtějí kontrolovat hru, musejí na svých kopačkách držet více balón a do šancí se dostávat kombinační hrou. Však také trenér domácích Jiří Lerch naordinoval taktiku s pěticí záložníků, která měla za úkol soupeře dostat pod tlak. Na hrotu útoku Dynama “B“ byl osamocený Kaňák, jenž sklepával pro záložníky dlouhé míče centrované na něho zezadu od obránců či brankáře. Od této chvíle se Chomutov do žádné vážnější akce prakticky nedostal, obranná čtveřice domácích fungovala na výbornou, zejména Sajt na pravém kraji byl nekompromisní a neprohrál snad jediný osobní souboj. Převaha domácích hráčů na hřišti začínala být čím dál tím zřetelnější, jejich snažení bylo korunováno ve 42. minutě, kdy Rakovan našel uličkou rozběhlého Kaňáka, který se tváří v tvář chomutovskému brankáři nemýlil a svůj výborný výkon v zápase pečetil gólovou střelou. Do konce poločasu se na hřišti již nic zajímavého neurodilo a domácí hráči tak odcházeli do kabiny s těsným vedením 1:0.

Hned po začátku druhého poločasu se z dobrých pětadvaceti metrů opřel do míče Dobal, jeho střela však mířila doprostřed branky hostů, kde míč do náruče bez problému chytil gólman Zaťko. Hosté se v prvních minutách druhého poločasu snažili hrát aktivně, bojovali o každý míč, výrazně přitvrdili v osobních soubojích. Domácí hráči však jejich snahu eliminovali pozornou obrannou hrou, kdy k vážnějšímu zakončení pustili jen Dolejška, jeho jedovatá křižná střela skončila vedle levé tyče domácí branky. V 56. minutě po levém okraji sprintoval s míčem čerstvý muž v sestavě hostů Hranička, zastavit jej musel Dobal, který si tím vykoledoval jedinou žlutou kartu v utkání. Chomutovští otevřeli hru a snažili se o vyrovnání zápasu, z toho těžil domácí celek, jmenovitě Klavík dobře zatáhl míč po pravé straně a postupoval s ním do pokutového území hostů, poté přihrál ještě lépe postavenému Stráskému, jeho střela po zemi skončila těsně vedle soupeřovy branky. Ke slovu se poté přihlásil opět houževnatý rychlík Kaňák, který ač ve druhém poločase bedlivě střežen obránci Chomutova, dokázal se svou šikovností v 67. minutě zbavit obránce a běžel směrem k bráně soupeře, u míče byl však dříve vyběhnuvší gólman Zaťko. Poté byl Kaňák střídán, při odchodu ze hřiště sklidil zasloužený potlesk dvou stovek diváků. V 77. minutě se odvážně do podpory útoku pustil snaživý obránce Nitrianský, zamotal hlavu hned trojici chomutovských fotbalistů, kteří jej nakonec zastavili těsně před svým pokutovým územím za cenu faulu. K rozehrání přímého kopu v zajímavé pozici se postavil kapitán domácích Rakovan, který rozehrává naprostou většinu standardních situací domácího celku. Chomutovský gólman Zaťko si ledabyle postavil tříčlennou zeď a ani na brankové čáře nezaujal ideální postavení. Rakovan tak vycítil příležitost nastalou situaci využít, rozběhl se k míči a nádhernou střelou přesně do horního rohu branky zvýšil vedení Dynama “B“ na 2:0! Zdálo se, že je rozhodnuto. Chomutovští se sice i nadále snažili, ani v závěru utkání však nenašli recept, jak přelstít pozorně hrající a bránící tým domácích. Budějovická juniorka proti Chomutovu zvládla svůj první domácí zápas letošního ročníku ČFL a za výhru 2:0 si po zásluze připisuje první tři body do tabulky.

Fotogalerie

Trenér SK Dynamo České Budějovice "B" Jiří Lerch: "Oproti utkání v Pardubicích jsme se dnes chtěli soustředit na bezchybnou hru obrany, což se nám podařilo a to byl základní kámen dnešního úspěchu. Upozorňoval jsem hráče před zápasem, aby se vyvarovali hrubých chyb, které nám prohrály utkání v Pardubicích. Ačkoliv byl dnešní soupeř kvalitní a snažil se hrát aktivně, předčili jsme jej zejména individuální kvalitou jednotlivců, dokázali jsme si vytvořit šance a dali jsme dva krásné góly. Rakovan s Kaňákem odehráli výborné utkání."

Trenér FC Chomutov Jiří Černý: "Utkání bylo vyrovnané, snažili jsme se hrát aktivně, budějovičtí však pozorně bránili. V obraně jsme se dopustili hrubé chyby, po které jsme před poločasovou přestávkou poprvé inkasovali. V kabině jsem hráče nabádal ještě k větší aktivitě, narozdíl od utkání s rezervou Viktorie Plzeň jsme se však dnes nedokázali prosadit, chyběl nám důraz v pokutovém území a finální řešení. Druhý nechytatelný gól domácích zhatil naše šance na vyrovnání."