Jubilejní 500. kolo české nejvyšší soutěže bude mít pro České Budějovice vítězný nádech. Precizní defenziva Jihočechů vystavěla na své polovině neprostupný obranný val a nepustila domácí Baník za celých 90 minut do žádné výraznější šance. Malý bonus přidal ve 22. minutě svou brankou po rohovém kopu kapitán David Horejš a Dynamo si tak veze domů nesmírně důležité, avšak zcela zasloužené tři body.

Lodivod budějovického Dynama Jaroslav Šilhavý se musel při skládání základní sestavy obejít bez svého nejzkušenějšího hráče Tomáše Hunala, jenž si odpykával trest za čtyři žluté karty. Navíc právě Hunal patří k pilířům defenzivy a po minulém duelu s Libercem byl vybrán novináři do sestavy kola. Základní jedenáctka Jihočechů byla oproti posledním zápasům notně obměněná a šanci tak dostal vůbec poprvé v dresu Dynama bek Josef Laštovka. Ve středu pole nastoupil i v českobudějovické metropoli hostující Ladislav Volešák.

Úvodních dvacet minut střetnutí se neslo v očekávaném duchu. Ostravští svého soka přišpendlili na jeho polovinu a snažili se ho přelstít kombinacemi a rychlými rotacemi hráčů ve svých řadách. Úvodní mírný tlak však neměl žádnou gradaci, i díky tomu že Budějovičtí zastavovali akce domácí již v jejich zárodku na polovině hřiště. Ve žlutých dresech hrající Dynamo o sobě dalo poprvé vědět v 16. minutě sérií čtyř po sobě jdoucích rohových kopů, z nichž ale nic nevytěžilo. Náznak šance na straně Baníku byl zaznamenán po lahůdkovém centru Lukeše do vápna. Ten však pozorná budějovická obrana odvrátila.

Ve minutě 22. zažil městský stadion ve Vítkovicích šok. Po rohovém kopu Otepky se ve skrumáži před brankou nejlépe zorientoval David Horejš a poslal míč přesným volejem za Baránkova záda. Domácí chtěli samozřejmě ihned odpovědět a vystupňovali svůj tlak. Obrovský závar před svatyní Pavla Kučery ve 28. minutě nedokázal žádný z ostravských hráčů zužitkovat a když ani Řezník nepotrestal nedorozumění v jihočeské defenzivě, vrátila se hra spíše do středu hřiště. Z ní vybočila nebezpečná Mičolova rána, která rozvlinila pouze boční síť. Poločasový hvizd sudího Královce tak poslal oba celky do kabin za stavu 0:1.

Do druhé pětačtyřicetiminutovky poslal domácí trenér Koubek na hřiště mladíka Vydru, jenž měl pomoci k aktivní hře směrem dopředu. Ta se ale Baníku do zhuštěného prostoru v blízkosti budějovického vápna vůbec nedařila. Domácí tak hrozili jen ze standardních situací. Po jedné z nich se k hlavičce dostal zadák Neves, ale nezamířil přesně. Do zajímavé pozice na rohu šestnáctky dostal balón Lukeš, jeho projektil by však netrefil ani branku na americký fotbal. 9317 diváků sledovalo i nadále marné snažení Ostravských o prolomení českobudějovického valu. Pověstné bušení do zdi však nepřineslo domácím žádnou výraznější příležitost, nepomohla ani střídání v útočné fázi. Právě střídající Strnad se perfektním náběhem dostal k centrovanému míči od Řezníka, ale nedokázal ho usměrnit mezi tři tyče. Zle nedobře bylo Budějovickým v poslední minutě duelu, kdy Tchuře našel odražený kulatý nesmysl na hranici vápna, domácí obránce však v rozhodujícím momentu poslal svou střelu nad hostujcící branku.

Příjemné překvapení tak připravili svým fanouškům fotbalisté Dynama, když dokázali uhlídat jak svůj hubený náskok z prvního dějství, tak útočné ataky Ostravy. Nesmírně cenné tři body z půdy akutálně čtvrtého Baníku jsou důležitým faktorem v boji o zachování ligové příslušnosti.

Sedláček Tomáš (90.)
Legenda: G - góly, AS - asistence, SB - střely na bránu, SM - střely mimo, ST - střely do tyče, RH - rohy, OF - ofsajdy, FL - fauloval, FN - faulován, ŽK - žluté karty, ČK - červené karty

Miroslav Koubek (trenér Baníku): "Jsem zklamaný, mužstvo taky. Ač neradi, musíme výsledek přijmout, takový je fotbal. Častokrát jsem si vzpomněl na pohárový zápas s Příbramí, kdy to bylo hodně podobné. Bylo jasné, že hosté se mohou prosadit jedině po standardce nebo z brejku, což se navíc stalo ve chvíli, kdy hráč, který měl hlídat Horejše, zřejmě zaspal. Mužstvo nezatracuji, projevilo maximální snahu, ale pak už jsme se dostávali do křeče. Na můj vkus jsme míče nakopávali příliš brzy, mohli jsme déle vydržet a připravovat si předfinální fázi akcí, bohužel na tým dopadala úzkost."

Jaroslav Šilhavý (trenér Dynama): "Výsledek je překvapivý, toho jsme si samozřejmě vědomi. Chtěli jsme vycházet více ze středního a obranného pásma, pomohl nám gól a odehráli jsme povedený první poločas. Ve druhém už to bylo horší i takticky. Hráčům jsme neříkali, že mají bránit ve vlastní šestnáctce, ale Baník nás tam zatlačil. Čekal jsem, jestli se nepovede nějaký brejk, ale i tak jsem moc šťastný, protože jsme udělali velký krok k záchraně."