Zápas SK Dynamo - Xaverov

Jako ve zlém snu si připadali diváci včera na Střeleckém ostrově, když museli přihlížet potupné prohře domácího favorita s mužstvem, hrajícím o záchranu ve druhé lize. Nutno k tomu hned na úvod dodat, že prohře sice kruté, svou výší neodpovídající průběhu hry, přesto však prohře zcela zasloužené! Hosté překvapili lídra aktivním nástupem a byli v úvodu jasně lepším mužstvem. Už v 6. minutě po Putíkově centru se naštěstí Frýdek s Myšákem v dobré pozici nedohodli, čtyřikrát pokusy hostí o brejk zastavil praporek pomezního, ale ve 13. minutě přišel první úder: Frýdek šikovně pustil Burešovu přihrávku a zcela volný Šindelář prostřelil Semana. Po této brance Jihočeši přidali, jejich snaha však byla zcela platonická, protože hráčům chyběl pohyb i důraz v koncovce. Výsledkem jejich větší aktivity tak byly čtyři rohy v pěti minutách, ale teprve ve 37. minutě první vážnější šance: Plocek od rohového praporku přesně našel volného Hapala, jeho hlavička však šla jen do Víškovy náruče. Tři minuty před přestávkou dostali Jihočeši druhou ránu do vazu, když na pokyn pomezního Kovaříka rozhodčí Helebrant ukázal červenou kartu kapitánu Váchovi. "Letěl tam míč, my se po něm dívali a srazili jsme se, protože jsme se prostě neviděli. Já neviděl jeho a on neviděl mě. Narazil mi lícní kostí na rameno a spadl. Běžel jsem dál, že se bude pokračovat, a sudí mi dal červenou. To jsem nepochopil, ale stanou se větší křivdy v životě,"soukal ze sebe nešťastný Vácha, který se dušoval, že Bečku úmyslně neudeřil. Stejný názor ostatně měl dle xaverovského kanonýra Myšáka i postižený Bečka, jenže strakonický pomezní vše viděl jinak. Ještě v posledních vteřinách první půle Sivokovu hlavičku Víšek jen s velkými obtížemi kryl, ale sečteno a podtrženo, první poločas se favoritu hrubě nepovedl! Zato do druhého Jihočeši vtrhli jako velká voda, statickou hru rozhýbal zejména Pecka a výrazně se oproti prvnímu poločasu zlepšil také Vozábal. Najednou se všechno dařilo, šancí přibývalo jako na běžícím pásu, jenže gól stále nepřicházel. Ve 46. minutě Víšek vyboxoval Vozábalovu dělovku, v 50. minutě Plockův lob přes Víška vyhlavičkoval z prázdné brány a vzápětí Vozábalovu dorážku vykopl z brnakové čáry Bečka. Gólem své vynikající sólo nezakončil ani Pecka v 55. minutě, takže zákonitě přišel trest - v 57. minutě po Frýdkově centru Myšák hlavou předvedl, jak snadno lze skórovat - 0:2. Ke cti domácím slouží, že ani za tohoto stavu domácí nesložili zbraně. Dál se pokoušeli o zvrat a zhruba čtvrt hodiny před koncem skutečně vykřesali jiskérku naděje, když po Povišerově centru Sivok krásnou hlavičkou vymetl růžek hostující branky. Jenže síly ubývaly, naopak s blížícím se koncem zápasu přibývalo nervozity - a bohužel taky hrubých chyb v zadních řadách: v 82. minutě snadno utekl Myšák, dovolil si mazácký blafák na Semana a třetím gólem šokující porážku Jihočechů pečetil. Minutu před tím Pecka zblízka překopl míč přes ležícího Víška, bohužel i přes břevno. A již v nastaveném čase dal domácím kalich hořkosti dopít Myšák svým třetím gólem v zápase, když z penalty za faul na Šafra přidal ještě čtvrtý gól.
Zdroj: Českobudějovické listy

Juraj Šimurka: "Vyhrát 4:1 na hřišti prvního mužstva tabulky je fantazie. Navíc v naší situaci, která není vůbec lehká, vždyť bojujeme o záchranu. Výši našeho vítězství ovlivnil rychlý vedoucí gól a samozřejmě také Váchovo vyloučení."
Milan Bokša: "Utkání ovlivnilo několik faktorů. Za prvé jsme nechali při prvním gólu Xaverovu uplatnit jeho největší zbraň, to je rychlé přenesení hry. Druhým faktorem bylo vyloučení Váchy. Nutno také vidět, že i když odhodlání hráčů v oslabení bylo vynikající, nemůžeme si dovolit tak hrubé chyby. A chceme-li uspět, musíme proměnit šance."