Vzpomínat na podzimní část loňské sezony pojedou v pondělí večer fotbalisté Dynama České Budějovice na pražský Strahov. Právě tam totiž loni velmi překvapili, když po výborně sehraném zápase vyválčili tři body za výhru 1:0. Podobný výsledek by měl nyní pro Jihočechy cenu zlata. Utkání, ve kterém se bude muset František Cipro obejít bez útočníka Davida Lafaty, se odehraje netradičně v pondělí od 19:00.

Preview

Hrobníkovi z lopaty utekli Jihočeši v domácím zápase s Opavou, když patnáct minut před koncem rozhodl o zisku veledůležitých tří bodů záložník Ivo Svoboda. Se zvednutým sebevědomím odcestují fotbalisté Dynama do Prahy, kde se pokusí na Strahově zaskočit do dobré formy se vracející Slavii. Cílem fotbalistů Dynama je získat v posledních pěti zápasech devět bodů - ty by měly zajišťovat prvoligovou příslušnost i pro následující ročník...

Slavia patří tradičně mezi nejkvalitnější týmy první ligy. Mírný ústup ze slávy přišel v loňské sezoně, kdy se tým příliš neprosadil v pohárové Evropě a v první lize obsadilo "až" čtvrté místo. JIhočeši se s pražským týmem setkávají pravidelně - v samostatné české lize obě mužstva proti sobě odehrála celkem devatenáct zápasů, ve kterých se dařilo více sešívaným (bilance 11-4-4). V loňské sezoně se ale na Strahově zrodil výsledek, který nejednomu sázkaři musel pokazit tiket. V pohodě hrající Jihočeši totiž svého soka naprosto zaskočili aktivní hrou a ač byli v utkání outsiderem, dokázali získat zasloužené tři body za vítězství 1:0. O jedinou branku v utkání se postaral kapitán týmu Martin Vozábal.

Podzimní zápas mezi oběma týmy skončil vítězstvím týmu z hlavního města. Utkání, kterému by více slušela remíza, rozhodli ve druhém poločase Adauto a Piták, za Jihočechy korigoval výsledek v nastaveném čase kanonýr David Lafata. Ústřední postavou zápasu byl záložník Lumír Sedláček (před dvěma lety hrající také za Dynamo), když obě branky svým spoluhráčům díky skvělé kopací technice připravil.

Ve strhujícím finiši sezony se Slavia díky řadě výher posunula až na druhé místo, které zajišťuje třetí předkolo Ligy mistrů. Tým má na svém kontě 43 bodů a skóre 35:23. Nejlepším střelcem je Stanislav Vlček, který v průběhu sezony nastřílel již osm branek. Nejvíc toho v sezoně odehrál Radek Bejbl, který nastoupil ve 24 utkáních a nasbíral 2136 minut. Více než 2000 minut odehrál také Karel Piták. Do základní sestavy Slavie patří také jihočeský odchovanec Martin Latka, který nastoupil ve 23 zápasech.

Slávie prožívá po příchodu trenéra Jarolíma výsledkově lepší časy - v posledních čtyřech zápasech sešívaní uhráli deset bodů, když remízovali pouze s lídrem z Letné. V posledním zápase slávisté vyhráli na hřišti nevýrazného Brna 0:1, když se o jedinou branku postaral nejlepší střelec týmu Stanislav Vlček.

1. FC Brno - Slavia Praha 0:1 (0:1)
Branka: 37. Vlček
Rozhodčí: Jára - Filípek, Chytil
ŽK: Musil - L. Došek, Bejbl, Hrdlička
Diváci: 3270

Sestava Slavie: Kozáčik - L. Došek, Latka, Holeňák, Zbončák - Švec, Gedeon, Bejbl, Sedláček (90. Koloušek) - Fořt (78. Kuka), Vlček (85. Hrdlička)

Kouč Dynama může v pondělí počítat již s Vladem Pončákem, který měl v zápase s Opavou stop za čtyři žluté karty. Naopak k dispozici nebude David Lafata, který v utkání se slezským týmem uviděl také čtvrtou kartu. K výraznějším změnám nedošlo ani ohledně dlouhodobě zraněných Horejše, Grubera a Němce. Na straně Slávie by neměl nastoupit Radek Bejbl, který v posledním zápase v Brně uviděl žlutou osmou žlutou kartu.

Jihočeši v minulém kole udělali důležitý krok k záchraně, když na domácím stadionu porazili konkurenta v záchranných bojích. V pondělí jedou na horkou půdu druhého týmu tabulky, kde se pokusí navázat na závěr utkání s OPavou, ve kterém svého soupeře jasně přehrávali. Řízením zápasu byla pověřena trojice Adámek - Ondo a Kunstát. Boj týmů z opačného konce tabulky začíná na Strahově v pondělí od 19:00.