Fotbalisté Českých Budějovic pokračují v sérii, kdy postupně vyzývají soupeře z horních pater tabulky. V minulém kole dokázali doma pokořit Teplice a o něco podobného by se rádi pokusili i v Liberci, kam v neděli cestují v rámci 28. kola 1. Gambrinus ligy. Duel mezi šestým Slovanem Liberec a dvanáctým Dynamem začíná v 17 hodin.
FC Slovan Liberec
Rok založení:1958
Trenér:Ladislav Škorpil
Hvězdy týmu:Jan Nezmar
Andrej Kerič
Petr Papoušek
Největší úspěchy: 2x vítěz ligy (2002, 2006)
2006/07 - 1.liga (4. místo)
Stadion: Stadion u Nisy (kapacita: 9 990)

Preview

Do letošního ročníku Liberečtí nevstoupili vůbec dobře. Pod vedením Michala Zacha se jim pranic nedařilo a nováček mezi prvoligovými trenéry se tak brzo poroučel. Na lavičce ambiciózního klubu jej nahradil naopak trenérský doyen Ladislav Škorpil, který v Liberci již dříve úspěšně působil. Škorpil vnesl do týmu novou šťávu a Slovan v tabulce postupně vystoupal do horních pater tabulky.

Poslední ligový zápas Liberce:
FK SIAD Most – FC Slovan Liberec 0:1 (0:1)

Branky: 9. Radzinevičius
Rozhodčí: Kocourek – Pelikán, Dobrovolný..
ŽK: Webster, Hamrách, Stožický, Pešír, Andrei – Matula, Košťál, Frejlach, Dort.
Diváci: 1500.

Sestava Liberce: Hauzr – Matula, Košťál, Polák, Liška – Frejlach (90. Bejbl), Bílek, Dort, Dočkal – Smetana (64. Kerič), Radzinevičius (87. Holeňák).

Ve svém posledním ligovém zápase tým Ladislava Škorpila zavítal do Mostu. A když si z jeho hájemství odvezl všechny tři body za výhru 1:0, fotbalisty SIADu zřejmě definitivně připoutal k suterénu tabulky. Do velké šlamastiky Most katapultoval Tomas Radzinevičius, na podzim ještě hájící barvy Dynama, který v 9. minutě vstřelil jedinou branku celého zápasu.

Poslední zápas Liberce (1. semifinále Poháru ČMFS):
1. FC Brno – FC Slovan Liberec 2:2 (1:2)

Branky: 21. Došek, 79. Pavlík (p) – 1. Dočkal, 9. Dort.
Rozhodčí: Paták – Pospíšil, Mencl.
ŽK:Lejsal, Polách, Švejnoha.
Diváci: 3620.

Sestava Liberce: Hauzr – Matula, Holeňák, Košťál, Janů – Dočkal, Dort, Bílek, Papoušek (63. Liška) – Kerič (90. Smetana), Nezmar (68. Radzinevičius).

Ve středu fotbalisté Liberce hráli v Brně první semifinálový zápas Poháru ČMFS. Pro oba celky to byl velice prestižní duel, protože jak Moravané, tak Severočeši se netají cílem probojovat se do Poháru UEFA. Slovan měl na brněnské půdě skvělý start, když po devíti minutách zásluhou Dočkala a Dorta vedl již 2:0. Pak se sice Brnu podařilo do konce zápasu skóre vyrovnat, ale přesto si Liberečtí pro domácí odvetu, která je na programu hned následující středu, vybojovali slušnou pozici.

Poslední vzájemný zápas nadcházejících soupeřů:
SK Dynamo České Budějovice – FC Slovan Liberec 2:0 (1:0

Branky: 7. Černý, 69. Stráský.
Rozhodčí: Adam – Gallo, Kubáň.
ŽK: Černý, Žižka – Petrouš, Blažek, Hodúr.
Diváci: 2431.

Sestava Dynama: Kučera – Peroutka, Horejš, Hunal, Žižka – Plocek, Vozábal (73. Mašát), Hílek, Černý – Stráský (76. Plichta), Mrkvička (90. Renan).

Sestava Liberce: Zlámal – Šinglár, Holeňák (20. Polák), Petrouš (80. Jirouš), Janů – Frejlach (46. Dohnálek), Bílek, Hodúr, Papoušek – Blažek, Dort.

Vzájemné měření sil na podzim skončilo výhrou českobudějovických fotbalistů 2:0. Dynamu se stejně jako v předcházejících zápasech povedl vstup do utkání. Už v 7. min. se z přímého kopu trefil Jaroslav Černý. Jeho skákavá střela ze třiceti metrů překvapila brankáře Zlámala a zaslavila se až v jeho síti. Jihočeši byli i po vstřelení vedoucího gólu nadále aktivní, ale jednogólový náskok do přestávky již nenavýšili. To se jim povedlo až v 69. min., kdy si na Plockův centr naběhl debutant v základní sestavě Tomáš Stráský. Jeho přesná hlavička dokonale otupila snažení hostů o vyrovnání. Ti totiž od začátku druhé půle zjevně zvýšili svou aktivitu, ale k jejich smůle ani Bílek ve vyložené šanci nedokázal vyrovnat, když trefil jen připraveného brankáře Kučeru.

Právě jednatřicetiletý Pavel Kučera patří k nejvýraznějším oporám Dynama. A i proto si kouč František Straka musí mnout ruce, že se brankářská jednička minule proti Teplicím vrátila do hry po zranění lýtkového svalu. V tomto týdnu si totiž poranil prst na ruce jeho kolega Zdeněk Křížek, který jej během jeho indispozice zastupoval. Tím však marodka Dynama zdaleka nekončí. Mimo hru je stále útočník Tomáš Stráský a nejistý je start Martina Vozábala a Tomáše Hunala. Prvně jmenovaný špílmarch ještě pořádně nevyléčil virózu a zkušeného stopera trápí také zdravotní problémy. Dvouzápasový disciplinární trest za osm žlutých karet si odpykává obránce Michael Žižka.

V historii vzájemných zápasů v samostatné české lize má lepší bilanci Liberec. Severočeši totiž v celkem 23 zápasech dokázali Jihočechy dvanáctkrát porazit. Šestkrát se soupeři rozešli smírně a v ostatních pěti duelech zvítězilo Dynamo. Českobudějovickým fotbalistům se na stadionu u Nisy také příliš nedaří. Z jedenácti pokusů tam jen třikrát bodovali, když dvakrát vyhráli a jednou remizovali.