Českobudějovičtí fotbalisté se vydají ve čtyřiadvacátém kole až na daleký sever. Jablonecké mužstvo nepoznalo chuť vítězství již v pěti zápasech a čtyřikrát za sebou pouze remizovalo. Nad severočeským městem tak poletuje nevítaný strašák varující před možným sestupem. Černobílé Dynamo se naopak výborně představilo v minulém utkání proti Opavě. Jihočeši předváděli technický kombinační fotbal a hosté si nakonec odvezli čtyřbrankový výprask. Utkání je stanoveno na neděli 4. dubna od 17 hodin a odehraje se na jablonecké Střelnici.
FK JABLONEC 97
Klub založen: 1945
Trenér: Petr Rada
Hvězdy týmu: Michal Špit
Radek Hochmeister
Ondřej Herzán

Největší úspěchy: 2x 3. místo (1996 a 1997)

Diváci: 2095

Sestava Jablonce: Špit - Laštovka, Hochmeister, Hrotek, Flachbart - König, Herzán, Kordula, Weber (86. Svojtka) - Šenkeřík (90. Michálek), Vodehnal (90. Nesvadba)

Preview
České Budějovice, které podlehly v osmém kole na opavské tvrzi, potřebovaly v následujícím kole bezpodmínečně zvítězit. Na Střelecký ostrov přijela v devátém kole houževnatá družina z Jablonce. Severočeši se před utkáním nebojácně chvástali, že si z jihočeské metropole odvezou tříbodový zisk. Pravda se však ukázala poněkud jinde. Domácí fotbalisté se do svého soupeře pustili se vší vervou. Po několika minutách si dokázali vypracovat zajímavé příležitosti, které zaváněly gólovou příchutí. Ve 13. minutě se Jihočeši kýžené branky přece jen dočkali. Vozábal z přímého kopu ideálně nacentroval a Sivok hlavou nekompromisně zavěsil. Pro budějovického odchovance, jenž momentálně hájí barvy sparťanského týmu, nebyl problém skórovat a připsal si tak první trefu v letošní v podzimní části. Na začátku druhé půle asistoval u druhé branky opět aktivně hrající Sivok, nejprve se pustil do kombinace s Lafatou, poté zkoušel sám zakončovat. Dvacetiletému Sivokovi se ale nevydařila finální koncovka, jeho ránu však stačil doklepnout do jablonecké sítě kanonýr David Lafata. O dvě minuty později poslal nadýchaný centr do šestnáctky technicky vybavený Kulič, na jehož přesný pas si naskočil skvěle hrající Lafata a zvýšil na 3:0. V 67. minutě se ke slovu potřetí dostal domácí šutér Lafata, jenž mohl završit parádní výkon čistým hattrickem, ale jeho muška se nepochopitelně mýlila. Budějovické mužstvo nevstřelilo další branku a také nepustilo hosty ze severu Čech do žádné gólové šance, skóre se tedy nezměnilo a stav 3:0 pro domácí zůstal i po devadesáti minutách.

V porovnání celkové bilance v samostatné české soutěži mají Jablonečtí mírnou převahu. Z patnácti střetnutí se Jihočeši radovali celkem šestkrát, ve dvou zápasech si hráči rozdělili bod na každou stranu a v sedmi duelech podlehli svěřenci Pavla Tobiáše severočeské bojovnosti. Celkové skóre vyznívá také spíše pro hosty - osmnáct branek vsítilo budějovické družstvo, dvacet gólů naopak inkasovalo. Na jabloneckém stadionu se fotbalistům zpod Černé věže vůbec nedaří. Ze sedmi utkání si černobílí v žádném zápase nezahalekali vítězný pokřik, jedno střetnutí skončilo remízou (1:1) a v šesti duelech odešli z trávníku jako poražení (0:1, 1:2, 0:2, 1:2, 0:1; v sezoně 1997/1998 Jihočeši dokonce utržili potupný výprask nejtěžšího kalibru, zápas tehdy skončil za stavu 0:8). Na stadionu Střelnice mají zakotvené hrozivé skóre - Jihočeši vstřelili pouze tři branky, kdežto do černobílé sítě se balon snesl již sedmnáctkrát. Z dosavadního průběhu bilance vyplývá, že obě mužstva získávají body zejména na vlastních stadionech.

Severočeská družina poletuje v ligové tabulce na dvanácté pozici s pětadvaceti body. Ve třiadvaceti zápasech zaznamenala čtyři výhry, třináct remíz a šest proher. Celkové skóre 18:25. Jablonec je tedy již delší dobu považován za remízového krále celé soutěže, v této sezoně tento fakt opět potvrzuje. Ve statistice domácích zápasů Jablonečtí figurují na třináctém místě se sedmnácti body. Čtyřikrát dokráčeli k vítěznému konci, v pěti duelech se svými soupeři pouze remizovali a dvě utkání na severočeské tvrzi ztratila. Celkové domácí skóre 12:10. Nejlepším střelcem v týmu je Tomáš Michálek, jenž si do střeleckého poznámkového bloku napsal pět vstřelených gólů. Nejvíce žlutých karet uviděl útočník Petr Smíšek, který si vysloužil celkem šest žlutých karet. V letošní sezoně obdrželi červené karty pouze dva jablonečtí fotbalisté - Zdeněk Šenkeřík a Petr Smíšek. Třiadvacet zápasů odehráli Ondřej Herzán společně s Radkem Hochmeisterem a nejvíce minut, tedy 2070 minut, má na svém kontě obránce Radek Hochmeister.

V zimní přestávce se rozhodli opustit jablonecký mančaft obránce Tomáš Čáp (Mladá Boleslav), záložník Adrian Gula (Púchov /Slovensko/), obránce Michal Křemen (Semily - na hostování), útočník Vladimír Majsniar (Trenčín /Slovensko/), obránce Jiří Vít (Mladá Boleslav - na hostování). Pravděpodobně největší oslabení je odchod kvalitního útočníka Jiřího Maška do konkurenčních Teplic. Trenér Rada se naopak může spolehnout na záložníka Andreje Jožefa (Lublaň /Slovinsko/), obránce Jaroslava Nesvadbu (Semily - z hostování), defenzivního záložníka Jiřího Rosického (Sparta Praha - na hostování), útočníka Petra Smíška (Plzeň). Petr Rada také uvítal ve svém kádru dva výborné fotbalisty, kteří přišli na hostování ze Sparty - brankář Michal Špit a obránce Jan Flachbart.

V utkání dvacátého třetího kola odcestovalo jablonecké mužstvo do sestupem namočené Plzně. V nepříliš pohledném utkání se do první vyložené šance dostali domácí fotbalisté. Jež zakombinoval s Grossem, jeho pokus se ale do brány nevešel. Na začátku druhé půle se poprvé ozvali i hosté, ale Vodehnal napřáhl pouze do tyče. V 58. minutě se diváci prvního gólu přece jenom dočkali. Jež vyslal centr na zapomenutého Procházku, který neomylně překonal brankáře Špita. Jablonec se však nezalekl a za pět minut zahrával Weber standardní situaci, kterou zužitkoval hostující Hochmeister. Na konci zápasu trefil Jež konstrukci brány. Utkání tedy skončilo nerozhodně 1:1.

Mezi jablonecké opory můžeme zařadit výborného gólmana Špita, v obraně tvrdí muziku Hochmeister společně s Janem Flachbartem. V záloze vyniká velezkušený Jozef Weber a technický Ondřej Herzán. V útočné formaci kouzlí nebezpečná dvojice Zdeněk Šenkeřík-Petr Smíšek.

V zápase proti Jablonci nebude moci nastoupit českobudějovická úderná dvojice Lafata-Kulič. Oba špičkoví fotbalisté mají na svém kontě čtyři žluté karty, takže obdrželi zákaz startu proti severočeskému klubu. Do utkání tedy nejspíš nahlédnou mladí útočníci Jan Gruber s Alešem Matouškem. Kormidelník Tobiáš může jinak počítat se všemi fotbalisty v českobudějovickém týmu. Petr Rada, lodivod jabloneckého mužstva, nebude moci do boje poslat defenzivního záložníka Michala Kordulu, jenž si připsal v minulém utkání proti Plzni čtvrtou žlutou kartu, a Vladimíra Pokorného pro zranění.

Utkání bude pískat slovenský sudí Havrilla, na stranách mu budou vypomáhat asistenti Laskovský a Medveď. Čtvrtým rozhodčím byl určen Milan Šedivý. Delegátem zápasu bude pan Krula. Budějovické Dynamo touží potvrdit stoupající formu jihočeského klubu i na dalekém severu Čech. Ač se na jablonecké půdě ligistům z Českých Budějovic zvláště nedaří, Jihočeši přesto hodlají navázat na výborný výkon v zápase s Opavou. Jablonečtí v pěti zápasech za sebou nevyhráli a v předchozích čtyřech duelech pouze remizovali. Bude pokračovat jablonecká série bez výhry, či stvrdí černobílí excelentní výkon, který podali v zápase s Opavou? Nelítostný boj o ligové body proběhne v neděli 4. dubna od 17 hodin na jablonecké Střelnici.